Logo - na úvodní stránku
Likvidace zásob, Vaříme s Poseidonem, sobota 29.7.
Díky časovému presu vám už nebudu líčit kompletní jídelníček posledních dnů, beztak byste jen záviděli :-) V posledních dnech tábora došlo ještě na některá plánovaná jídla, zejména na oddílové fazole a la Myšák, nebo vynikající těstovinový salát. Dnes jsme měli k obědu Halušky a la Kukačky (obvykle halušky a la Bocman, ale dnes se na jejich podobě výrazně podílela návštěva Kuba a Mara, kterým přezdíváme kukačky, protože jsou původem z jiného hnízda, z druhé Severky).

Ke snídaním a svačinám postupně dojídáme přebytky z jídelního skladu - marmelády, paštiky, med... Zásoby jsou naplánované přesně a zítra to zakončíme k obědu párkama.

Ve všech obchodech - masně, pekárně i Jednotě jsem se už rozloučila, ještě zbývá zaplatit poslední mlíka u paní Kocarové v Dobré vodě a můžeme jet :-)

Doufáme, že vám s námi chutnalo :-) a těšíme se někdy příště - DOBROU CHUŤ !

P.A.


Desátá až dvanáctá bašta, Vaříme s Poseidonem, středa 26.7.
Nějak hůř stíháme psát články – večer jsem mrtvá a usínám (čím blíž konci tábora, tím víc...) a přes den není čas a není šťáva do noťasu :-) Tak honem doháním...

V pondělí jsme snídali co dům dal, zejména pórek a kachny (marmeládu). Oba gyrosy byly ze „zdravého soudku“, dopoledne nektarinky a odpoledne vanilková ambrozie (puding). Zlatým hřebem našeho hodovního stolu byly Áresovy kudrny, neboli smažený květák. Koupili jsme ho 15 kilo, trocha zbyla, ale nakonec samozřejmě zmizelo všechno :-) Ovšem vzhledem k tomu, že k večeři byla ještě vajíčková pomazánka, měly s tím naše žaludky a střeva opravdu co dělat :-)

Úterní krmě sestávala z řeckých kachen (marmeláda), diaperníku, mléčné ambrozie (jogurt), v poledne jsme se přecpali rýže s Calibovou pečení (přírodňáky) a večer to zazdili sladkými nudlemi. Uff.

Dnes jsme si ráno osladili život Apollónovými pirožky (rohlíky a medové máslo), následovalo dia-be-be a k obědu kopřivová kaše (špenát). Odpoledne jsme likvidovali přebytky (kompoty, rohlíky, med, marmeláda, sýry...) a večer jsme si pro velký úspěch zopákli Poseidonovu rybičkovou pomazánku. A to je pro dnešek vše :-)

P.A.


Dodatek , Vaříme s Poseidonem, pondělí 24.7.
Jen pro upřesnění - tu polívku jsem jim vozila ne proto, že by byli tak neschopní, ale kvůli zmíněnému zákazu rozdělávání ohně v přírodě (viz Počasí)...

P.A.


Šestá až devátá bašta, Vaříme s Poseidonem, pondělí 24.7.
V této rubrice jsme se trochu opozdili s popisem našeho hodování, takže to rychle napravíme:
Šestý den, čtvrtek, měl službu Argos a zvolili jsme osvědčené recepty, známé z oddílových výprav. Jen zde na Olympu dostaly trochu víc božský řád:
Ke snídani byly Argoské kalamáry (pórek), dopolední gyros nám poslali bohové z Afriky (banány). V poledne byla polévka s kozími bobky (knedlíčková) a Titánský mozeček (rizoto). Odpoledne byla mléčná ambrozie (jogurty Dobrá máma) a k večeři Kaše z podsvětí boha Hádese (čočka).

Pro velký zájem zde uvádíme recept na Severácké rizoto, opravdu v tom nejsou žádné čáry a domníváme se, že to, že dětem v Severce TAK chutná, že ho vyžadují i doma, je dáno tím, že po našem kvalitním a nabitém programu chutná dětem mnohem víc, než obvykle :-)

RIZIKO a la Severka:
Vezmeš cibuli dle chuti a osmažíš, pak na to vrazíš masovku konzervu, obyčejnou, žádné vymoženosti :-)A mícháš a mícháš. Ve finále na to přijde sterilované lečo (malé), popráší se to důkladně paprikou a opět se zběsile míchá...
Mezitím si uvařím zvlášť rýži. Až je vše hotovo, promíchá se připravená směs s rýží a přidá se sterilovaný hrášek podle chuti a hesla "Hrášku není nikdy dost !", ale nezapomínáme na kukuřici ! Jako bonus potom dáváme strouhaný sýr a kečup.

V pátek a v sobotu byla výprava a výletníci se živili vesměs studenou stravou, teda ohřívanou maximálně vedrem :-) Později jsme zjistili, že jak výletníci, tak my sirotci v táboře jsme neměli moc chuti do jídla, takže ho spousta zbyla - salám, sýry, krůtí maso s vejci, jablko, okurky, no samé dobroty, ale přebytečné. Večer jsem objížděla jednotlivé skupiny s polívkou uloženou ve várnici, aby si hrdinové dali aspoň jedno "teplé jídlo". K tomu jsme si ovšem dopřáli výborné koláčky od Rosti, za které velmi děkujeme :-)
Po návratu z výletu jsme rychle hupsli do vyjetých kolejí a přecpali se k prasknutí - bylo uzené maso s bramborovou kaší.

V neděli jsme zahájili den příjemně a slavnostně - máme vánočky a kakao! V poledne nás čekala česnečka a zapečené diabrambory (opět hrášku není nikdy dost !) Odpoledne jsme to zazdili dětskou přesnídávkou a už se těšili na slavnostní hostinu. Z připravených surovin připravila všechna města večeři o mnoha chodech... V řadě měst si připravili velký plněný chléb... Došlo ale i na palačinky, placky pečené na Bobině, saláty, všelijaké lektvary atd... Protože slavnost boha Dionýsa byla nakonec ve stejný den, kdy má Rosťa narozeniny, tak jsme si dali každý ještě kofolu, Rosťa dostal dort a bouchli jsme si každý oddíl jedno dětské šampáňo... Jaké byly všechny ty lahůdky, to vám popsat nedokážu, ale vězte, že mnohé byly fakt super ! Hostina se protáhla do nočních hodin a byla zakončena bouřkou, což nás ale neodradilo od bujarého slavení :-)

P.A.


Pátá bašta, Vaříme s Poseidonem, středa 19.7.
Pátý den byla se službou na řadě Trója. Ke snídani byly Trojské pirohy (rohlíky a pašmix), gyros dnes stál za to - dopoledne dvojitá dávka diakoblihů a odpoledne mořské dýně alias melouny. V poledne Poseidonův plankton (polévka s rýží a hráškem) a pak jsme si opravdu dali do nosu - byla VYNIKAJÍCÍ Trojská pečená mana (vepřo knedlo zelo). Pak už to bylo vážně na odvalení se do stínu a povolení pásku. A korunu tomu nasadil večer, kdy jsme si dali Diabrambory a Diamlíko a přecpali jsme se k prasknutí (brambory na loupačku). Za chvíli mi už nezbyde než chodit v letních šatech, protože ty jediný obleču :-) Ale až budou děti na výletě, zůstávám v táboře a tak bych se mohla zkusit trochu vyhladovět...

P.A.


Třetí a čtvrtá bašta, Vaříme s Poseidonem, úterý 18.7.
V pondělí se o naše žaludky starali hrdinové ze Sparty. Posnídali jsme kakao a rohlíky s výbornou marmeládou od Edy ze Sparty (zdravíme babičku Kristýny Edingerové), gyros nebyl tentokrát zdvojený a sestával se z nektarinek a „diasiesty“. V poledne jsme ochutnali vývar z plodů sousedky bohyně Démétér (zeleninová polévka) a přecpali jsme se Herkulových koulí (borůvkové knedlíky s mákem). Jelikož odpoledne hrdinové zabili v souboji Medůzu, bylo k večeři Ragů z Medůzy (lečo).

V úterý jsme si opravdu dali do nosu. Ranní mana byly mušličky pěti chutí (lupínky s mlékem), po gyros (svačině) tyčince bohyně Artemis (koko) nás čekal a Dionýsova krmě Vývar z medůzy (nudlová polévka) a Pečeně Bohyně Démétér (smažený řízek). Odpolední gyros byla lahodná vanilková ambrozie (puding) a k večeři byl Chléb chudých hrdinů (obložené chleby). Zatím si vyvařujeme jedna radost, ovšem co na to náš božský rozpočet, o tom podáme hlášení jindy :-)

P.A.


Druhá bašta, Vaříme s Poseidonem, neděle 16.7.
V neděli se strážní družinou staly Théby pod vedením bohyně Niké, jídelníček již obsahoval typická řecká jídla. Jako ranní mana nám byl nabídnut Kozí sýr se zelenou paprikou a chlebem (Apetito). Dopolední gyros byl dvojitý, aby hrdinové nabrali hodně sil před náročnými povinnostmi – mimo kořene ze zahrádky bohyně Démétér (mrkev) jsme byli nadšeni z buchet dodaných rodinou Hirschů - posíláme tímto pozdrav a poděkování do Théb !
Polední Dionýsova krmě obnášela Vývar z hromovládných plodů (fazolová polévka) a omáčku Thébských hrdinů. Recept neprozradili, ale složením to připomínalo známou specialitu z Čech, br-gul. Odpolední gyros byl opět dvojitý, no ještě že máme volné oděvy – čekala nás ovocná ambrozie (dětská přesnídávka) a meruňky, meruňky a meruňky... A meruňky. Ano, celkem čtyři kola meruněk. Opět zdravíme do Théb :-) No a na závěr dne jsme si pochutnali na Poseidonově paštice z ryb speciálně lovených pro Olymp. A jestli vám to připadá, že se na Olympu snad jen jí... tak jo.

P.A.


První bašta, Vaříme s Poseidonem, sobota 15.7.
První den našeho pobytu na Olympu jsme nebyli nuceni příliš hluboko sáhnout do zásob, naopak hrdinové s sebou přivezli speciality ze svých rodných měst. Mimo tradičních lepeňáků rohlíků i chlebů sklidily velký úspěch zejména tousty hrdiny Martina Tyla z Athén. K večeři nám Poseidon připravil chutnou červenou omáčku s hadími ocásky Medůzy (špagety) a nutno upřesnit, že nezbylo nic a to poslední snědl náš božský pes Kerberos.

P.A.


Kuchař Poseidon, Vaříme s Poseidonem, středa 12.7.
Vzhledem k tomu, že patron naší kuchyně, Dionýsos, bůh vína, radovánek a oslav, si vybírá oddechový čas a na Olymp nás tentokrát nedoprovodí, uvolil se dočasně pečovat o naše žaludky Poseidon. Doufejme jen, že jako bůh moří a bůh zemětřesení nebude ve stejném duchu vládnout v kuchyni :-) Dohlížet na to bude osobně Pallas Athéna a pomáhat budou i sami hrdinové. Ale jestli to bude jako vždycky na táboře (jídla hodně a furt), vidím jako velkou výhodu to, že naše božské oděvy jsou letos opravdu vzdušné :-)
Podrobné hlášení o našich božských hostinách sledujte nadále na těchto stránkách...

P.A.
(=Pallas Athéna)