Expedice Egypt Info o zemi Velbloud
Deník
Fotogalerie
Přípravy před expedicí   Zpravodajství z expedice

Kompletní deník sepsaný během pobytu v Egyptě.
(Není-li řečeno jinak, autorem textu je Hanča)
Den 1. - středa 24.ledna

Kde začít s popisováním naší expedice ? Co všechno napsat a co se nevejde ? Zážitků na první dny bylo opravdu hodně, uvidíme, co přinese čas...

Ve středu ráno jsem se probudila do hustého sněžení, venku to vypadalo jako na horách a podle všech zpráv KALAMITA pokračuje. Volá mi Špína a varuje, ať nejezdíme na dálnici - a v průběhu dne se dozvídáme další a další zprávy, kdo jak dlouho trčel někde v koloně na D1. Je rozhodnuto, nepojedem busem, ale VLAKEM.

Dopoledne trávím zařizováním posledních nutných úkolů (Severka, dotace atd...), nákupem pár drobností (krém Indigovi) a balením. Krapet nestíhám. Ráno mě chytla panika, že spadne letadlo, že se nedoléčím a bude mi zle, atd..., na což mi Kuba vysvětlil: "Tomu říkáš panika ? Panika je, když musíš nutně jít na pivo, protože máš deficit :-) Tohle není panika :-)"

"Kukačky" moje zlaté Kuba a Mara nás taky přišli vyprovodit k vlaku (čímž mi udělali velikánskou radost), ale ta moje panika a cestovní horečka mě stejně neopouštěla. U Student Agency nám za 10,- Kč bez řečí vzali zpátky lístky a čekáme na vlak. Na našem peróně ovšem stále zaclání vlak do Budapešti a hafo Maďarů - až později pochopím, jaká je v tom symbolika. S 15minutovým zpožděním, tedy kolem 15 hodin, vyrážíme směr Praha. Po chvíli stání v uličce si dokonce sedáme k oknu. Cesta vlakem vypadá spíš ale jako exkluzivní projížďka Polárním expresem :-) Lokomotiva zasněžená, stupátka u dveří kloužou. Jedeme zasněženou krajinou, bílé stromy, bílé pláně, od vlaku se víří oblaka sněhu. Vlak jede nezvykle potichu, protože i koleje až na kolejnice jsou úplně zapadané sněhem. Podřimujeme, koukáme z okna a dostáváme od lidiček první zprávy - pozdravy a informace o Ruzyni. Už je jasné, že RUZYNĚ NELÍTÁ... Přesto nezbývá, než jet dál. Zdánlivá idyla trvá na zastávku PRAHA - LIBEŇ. Zde si náš Polární expres nějak moc dlouho rozmýšlí, jestli pojede dál. Cukne metr dopředu - a pak vycuká 15 metrů zpět. A zase metr dopředu, 3 metry zpět... Vzpomínám na Marovo heslo pro České dráhy "ČD = Času Dost". Po 20 minutách stání nebo cukání nás to už vážně nebaví a zkoumáme oknem, co se děje. Ukazuje se, že se asi porouchala mašinka a nechce jet dopředu. Umí jen couvat. Protože čas letí a couvat nechceme, vydáváme se na metro. Bohužel nám trochu trvá ho najít a tak jdeme asi kilák tou šílenou Sibiří - nohy po kotníky v rozbředlém sněhu, do očí studený vítr a sníh. Do metra přicházím polomrtvá, tohle je ideální na mou nemoc.

METREM už je cesta v pohodě, bavíme se pozorováním některých šílených exotů kolem a cedulí na dveřích. Nápisy NEOSÍREJTE DVEŘE a NEOPÍJEJTE SE zdánlivě do metra nepatří, ale bystré oko si všimne, že tam asi patřilo "neopírejte se o dveře".

Na Dejvické vylízáme na povrch a hledáme bus 119, opět Sibiř. Kapuce mi padá do čela a je mi děsně. Dávám si čaj na zastávce a otravuje mě bezdomovec s časákama. Poté, co dostane dvacku, nám přeje šťastnou cestu a odchází hledat NOVÝ PROSTOR :-) (Pozn. doma: Opět ironie, jak mi ten chlápek v tu chvíli připadal děsně otravnej :-) Proti Arabským prodavačům byl miloučkej a byl jen jeden...)

Cesta busem v pohodě, už budem na letišti. Je vidět letadlo, co se otáčí. Víťa zadoufá, že "se lítá", ale já ho ujišťuju, že to jen "letadýlka jdou spinkat". Chvíli mi sice odmlouvá, ale pravdu mám já :-) U našeho letadla na tabuli je nápis SUSPENDED. Dumáme, co to přesně je a naše tušení se záhy potvrzuje: ZRUŠENO. Ani ne odloženo ani přeloženo, prostě zrušeno. Tím pádem nemáme nárok na ubytování a slečna s šátečkem kolem krku nám s úsměvem nabízí let v neděli. Zírám na nic přes sklo jako blázen. Pochopila a nabízí druhou variantu - zítra 19:20 přes Miláno. Jsme pro, chceme letět co nejdřív. Dostáváme NÁHRADNÍ LETENKU.

Pár minut pokoušíme štěstí a ptáme se na informacích po hotelu. Ceny jsou v pravdě lidové - cca od 60-80 EUR na noc, posléze dostáváme exkluzivní nabídku dvoulůžák za 1200 a je to jen přes celou Prahu. S díky odmítáme. Voláme Zbyňovi jako záchraně a SÍDLIŠTĚ BARRANDOV to jistí...

Výlet po Sibiři pokračuje, bus, metro, Smíchov, Barrandov. Zbyňa s Radkou nám nafoukli velkou nafukovací postel (ze které jsem ale stejně v noci přeparkovala na zem, páč se mi na ní špatně kašlalo :-) ) Ještě chvíli klábosíme, pijeme čaj, opravujeme na webu zasílání SMSek, ale pak už hurá do spacáku. První noc jsme si teda představovali jinak... ale zaplaťpámbu za tohle útočiště !

Den 2. - čtvrtek 25.ledna

Probouzím se v 9:30 a hned tuším, že je zle. Teploměr tu jobovku potvrzuje - mám 38,5°C. Včerejší anabáze nezůstala bez následků. Jdu se potit do vedlejšího pokoje, Víťa sleduje situaci - venku je modro a že se už lítá, vidíme sami, v dálce letí letadlo.

Po poledni jsem už zoufalá a brečím, teplota neklesá a je mi fakt zle. Ďoubalík na telefonu radí, Víťa zahajuje akci. Valí do lékárny pro čaje a hot drinky na srážení teploty, zatímco já si dělám studené zábaly. Pak mi vaří čaj, povzbuzuje mě, nutí k optimismu a připomíná "Kubovu definici paniky". Pomalu balíme a uklízíme. Zbyňa se vrací z práce a dělá mi chutě česnečkou. Bohužel nemůžeme čekat - voláme TAXI. Nic ale stále nejde jednoduše a proto se naše dvě objednávky přes net ztrácí, zabírá až telefonická. Loučíme se se Zbyňou a MOC DĚKUJEM za azyl. I když jsem ho propotila :-) - na tuhle návštěvu nezapomenu...

Na taxik čekáme hodnou chvíli, zatracená Praha. Nakonec přijíždí, řidič je mladej klučina a od začátku si s náma rádoby vtipně povídá. Šílený přízvuk :-) Poté, co s náma s obtížemi vyjel zasněžený špatně sjízdný kopec, poznamenal: "Včera jsem už skoro přemýšlel, že bych přece jen přezul na ty zimní. Ale koukám, že se na to už vykašlu". S Víťou jsme se na sebe beze slova podívali. Začínám se tiše modlit, abychom dojeli. Povídám Víťovi - uvidíš, že tomu všemu ještě není konec. A nebyl...

Silnice byly ucpané, taxikář vyhrožuje, že pojede hodinu a půl. To bysme nestihli odbavení ! Naštěstí to pak není tak zlý. Taxik nás stál 520,- a to je další daň za mou nemoc, abych nemusela MHD.

Stojíme frontu na odbavení. Konečně. Slečna nás ale nemůže najít v seznamu. Už mě to nepřekvapuje. Telefonuje a pak nám říká, že let do Milána má zpoždění (nakonec ho měl 3,5 hodiny) a že nestihneme přípoj na Káhiru. Další let zase za 24 hodin. Ptáme se (už u jiného okýnka), jestli se o nás Italové postarají, dají nocleh... Odpověď: "Noo... měli by" mě teda vůbec neuspokojuje. Pán za sklem je ale akční a ochotný, dohazuje nám spojení přes Budapešť. Kruh se uzavírá, tady jsou ti Maďaři... Mohli jsme jet rovnou tím vlakem :-) Bude to už poslední varianta ? Snad. Se znovu opravenou a přelepenou letenkou běžíme z terminálu SEVER 2 na SEVER 1, rychle se odbavit. Dozvídáme se, že žádnej kvalt, MALEV má taky zpoždění, ale jen hodinu a máme tam rezervu na přestup 3 :-) Čas do odletu trávíme v letištní restauraci, dostali jsme sem 2 poukazy po 140,- Kč. Víťa nosí jídlo a experimentujeme, co dokážu sníst. Vyhrává vařená brambora a pak chleba se šunkou. Je mi zle a otírám si obličej mokrým ručníkem. Přichází se na nás podívat Ivan, dávný kamarád, co dělá přímo na letišti u cizinecké policie. Fešák v uniformě :-) je pořád stejnej jako ho znám. Chvíli klábosíme, pak se vydáváme na další odbavení - bezpečnostní kontrolu. PROŠLI JSME :-) Na palubu letadla se smí brát jen máloco, takže třeba teploměr jsem nechala ve velkém báglu. Sedíme, ještě se bavíme tím, že na mě Ivan kouká kamerou bezpečáků (a volá mi to, kam mám mávat) a pak už hurá do letadla. Je 20:15, sedíme v letadle, já u okýnka, abych se mohla opřít. Zdá se, že už snad vážně poletíme. K neuvěření. Ještě nám ošplíchají křídla speciálním sajrajtem, aby dostali dolů sníh a námrazu a už už se zvedáme z ranveje. 20:45, téměř 24 hodin opožděně proti plánu - ODLÍTÁME !

(Později se dozvídáme, že Ruzyně v kalamitě stála rekordních 30 hodin a byl tam opravdu nezvyklý zmatek. Člověk by řekl, že v této republice budou lidi na sníh zvyklí... Ale je fakt, že na ploše letiště jsme viděli závěje odhrnutého sněhu jako v Jeseníkách.)

Let do Budapešti byl rychlovka. Jen jsme si poslechli a prohlídli povídání o bezpečnosti v maďarštině, angličtině a češtině, koukli se na pár světýlek z okna a šlo se na přistání. Chvíli bádáme, kde na letišti získáme palubní lístky na druhé letadlo. Chlápek za přepážkou nevěřícně zírá na naši 2x přepisovanou letenku, volá kolegyni, smějí se. Kolegyně bere papír za plentu kolegům, opět smích. JSME EXOTI. My víme :-) Posedáváme, čekáme. Kolem 23 hodin opět nasedáme do letadla, instruktáž je tentokrát maďarsky, anglicky a arabsky :-) Je mi stále hůř, špatně se mi dýchá, třetí hodinu letu už zvládám velmi těžce. Konečně blikne světýlko "připoutejte se" a jde se přistávat. Pod námi Afrika. Zdá se, že to nejtěžší (snad) máme za sebou a konečně JSME V KÁHIŘE !

Den 3. - pátek 26.ledna

Posouváme hodinky o hodinu dál, je zhruba 3 a něco a scházíme z letadla na plochu, nasednout do busu. Kolem je spousta podivně se tvářících Arabů v kvádrech, koukají jako bych něco provedla. Asi ne, protože mě nechali nastoupit :-) Na letišti Víťa získává naprosto bez okolků vízum, nechtěli po něm nic, ani vidět pas. Měníme eura za egyptské libry, něco do začátku. Pak teprve jdeme na pasový, pán vypadá hrozivě, ale je hodnej. Chce po nás jakýsi registrační papír a když vidí, že nemáme, jen vzdychne a vyplní ho podle pasu za nás sám. Dodnes nevíme, na co ten papír byl. Ještě než se dostaneme k báglu, ujme se nás mladý načančaný Arab a cosi povídá. Chvíli mi trvá, než pochopím, že tohle už není letištní kontrola, ale agent turistické kanceláře, co láká ovečky. Za bakšiš. Povídáme si s ním (teda Víťa aktivně, já pasivně), nacházíme batohy. Při naší smůle mě překvapuje, že nám je neztratili, ani nenechali v Budapešti, ani neposlali do Milána, ani nic nerozbili :-)

Agent si nás vede k sobě do kanceláře, jsem z toho trochu nervní, ale důvěřuju Víťovi. Tam se nás ujímá další pán a po chvíli se dovtípím, že nám vnucuje odvoz do centra a hotely. Víťa s ním chvíli konverzuje, pak s díky odmítáme a jdeme čekat na bus. Složili jsme sebe i bagáž na lavičce v hale, Víťa mi ještě sehnal horkou vodu na další hot drink. Kolem je pusto, jen uklízeči uklízejí a tajemní chlápci v kvádrech něco tiše řeší. Usínám...

Probouzím se propocená a konstatuju, že teplota klesla. Moje teplota :-) Kolem půl sedmé se sháníme po busu 400. Něco odjelo, to byl možná on :-) Víťa se snaží doptat na dopravu, doputujeme kousek na busové nádraží, jehož systém jsme nepochopili, ale je zřejmé, že obsahuje přehlídku těch nejšílenějších vehiklů, co si umím představit. Na naše dotazy RAMSES? RAMSES? nás místní posílají do úžasného malého rozhrkaného busu. S myšlenkou "děj se vůle boží" nasedám a vyrážíme do centra.

Bus 27  

Kolem pomalu svítá, to co považujeme za mlhu, je ale smog. Busu drnčí okna, zatím ale žádné nevypadlo. Dveře jsou stále otevřené, po chvíli chápeme proč. Lidé nastupují a vystupují téměř za jízdy, jste-li řidiči sympatický, přibrzdí vám. Zastávky tu nejsou, teda aspoň jsem si žádné nevšimla :-) Prostě vstoupíte do vozovky a máváte. Přibrzdí-li vám - naskočíte. Koukáme kolem a pomalu začínáme chápat, že ten pořádný adrenalin TEPRVE ZAČÍNÁ :-) Autobus jede většinou na červenou, zběsilým stylem, zatáčí bez zjevného smyslu, ale přesto zdá se směřuje k cíli. Najednou vidíme vpravo vlak a řidič volá RAMSES ! Je tu cíl naší cesty, Ramses Station. Vystupujeme. Přibrzdil nám :-)

Jsme u vytržení a doufáme, že jízdu MHD si ještě zopakujeme. Kličkujeme mezi auty a hledáme nádraží. Sláva, máme ho. Neomylně už pak nacházíme CAFFETERII, kde máme sraz s Indigem. Personál nás srdečně zve dovnitř a k čaji dostáváme i balenou vodu a jakýsi zabalený rohlík. Koukám na prima atmosféru okolo a baví mě číšníci, co neuvěřitelně kmitají a jsou úslužní. Usínám, ale už s jakousi úlevou. Cca v 8:15 se objevuje Indigo, marně si vzpomínám, kdy jsem někoho TAK RÁDA VIDĚLA :-) Fáze "příjezd" je u konce - a přežila jsem jen díky Víťovi. FAKT DÍKY !

S Indigem se vydáváme na metro, žasnu, jak se už orientuje. Dostáváme první pokyny, jako že do metra se nastupuje hned (ne až lidi vystoupí) a že první dva vagony jsou pro ženský. To už mi říkal Víťa. Naštěstí to není povinný, takže se držím s klukama. Po dvou zastávkách vystupujeme a jdeme kousek do vyhlédnutého hostelu, kde už Indigo byl. Vyfuníme do druhého patra (já), vypadá to tady jako v nějaké čajovně. Taky že jo, mimo recepce s koberečky a květinami je vedle společenská místnost opravdu jako čajovna. Když se dozvídáme, že se bude vědět až v poledne, jestli mají volno, mám slzy v očích. Je mi hrozně a už nutně potřebuju jít spát. A teď je 9. Ještě 3 hodiny ??? Zatínám zuby a ploužím se za klukama (bágly jsme tu nechali). Jdeme na první obhlídku Káhiry. Moje vnímání je značně otupené a nálada šílená, takže i moje první dojmy jsou podle toho tyto: "KÁHIRA JE HNUSNÝ ŠPINAVÝ MĚSTO, PLNÝ HLUKU, SMOGU A BORDELU". Vyhlídka přes Nil, kterou znám z fotek průvodce, vypadá zcela jinak, když je město zahalené do smogu. Nil je špinavý, no nic jiného jsem nečekala, zdá se, že ani neteče. O proplítání mezi autama se rozepíšu později. Vzpomínám na Kubu, jak řekl, že Káhira je jeden velkej bordel. Je to tak, i když se zdá, že to je velmi slabé slovo. Tipujeme, že z oněch 14 milionů obyvatel bude tak 50% taxikářů a policajtů. Taxíků je tady šíleně moc a pořád se nám vnucují. A policajti stojí na každém rohu a skoro u každého baráku, nejlíp po třech. Ale netušíme, co dělají, spíš jen tak zevlují. Pohoda.

Procházíme po mostě přes Nil na ostrov AL-GAZÍRA, očumujeme kolem a doťapali jsme až na jeho severní část ZAMALEK, což má být prý nejluxusnější část Káhiry. No nazdar... Nakonec kotvíme u mostu na zábradlí a pod schodama vidíme jakýsi kout s improvizovanou čajovnou. Kanystry s vodou, 2 kýble, vařič, konvice a skleničky. Indigo konstatuje, že ta voda vaří a tak si dáváme od toho člověka čaj. Jeho technologie umývání skla mě fascinovala, leč popsat moc nejde. No řekněme "výplach horkou vodou", i když to zní proti tomu, jak to vypadalo, strašně hygienicky :-) A tak piju čaj, koukám do Nilu a sním o spánku.

Čajovna na ulici  

Po návratu do hostelu dostáváme pokojíček jedna radost, jsem nadšená. Tři postele, čisté a s velikýma barevnýma dekama, balkonek do rušné ulice, dozvídám se, že v ceně je i snídaně a to vše za 30 liber (jedna libra = cca 4 koruny). Vybaluju se a za chvíli už ležím. Za další chvíli upadám téměř do bezvědomí, budím se a zjišťuju, že kluci jsou pryč, budím se znovu - venku je tma a kluci se vrací. Spala jsem celé odpoledne a Víťa s Indigem mezitím obhlíželi další kus Káhiry. Už je mi znatelně líp. Vyrážím na obhlídku WC a dostávám od Víti cenné rady. Jediný záchod splachuje, ale teče mu nádržka a tak je na zemi voda - musí se napřed shrnout do kanálu takovou smetákovou stěrkou. No asi nepůjdu v sandálech :-) Nicméně trik funguje, záchod jinak vypadá čistě a je tu dokonce i sprcha. Poté, co tu (na recepci :-) ) bez problémů dostanu horkou vodu na svůj vlastní čaj (teda zařídil Víťa...), vidím, tady mi zle nebude. Válím se a léčím až do večera a pak spokojeně spím až do rána, ani nevadí kravál z ulice.

Den 4. - sobota 27.ledna

Náš LIALY HOSTEL je v podstatě v centru, takže to máme kousek k hlavním lákadlům Káhiry. Dnes jsme se z postele vyhrabali až před devátou, takže jsem se dobře vyspala a už je mi opravdu líp. Ale u snídaně se ukazuje, že to ještě není ono, protože do sebe těžko soukám jídlo. Ale snídaně je dobrá - čaj nebo kafe (já si opět dělám svůj průduškový), smažená vajíčka, rohlíky, sýr, džem. Kolem nás se objevují další ubytovaní a zdraví se s klukama - včera si tady (jak Víťa poznamenal "anglicky mluvící") povídali s Američanem, s Argentincem a kdo ví s kým ještě. No já ne, jednak nejsem anglicky mluvící a hlavně jsem ležela. Od Argentince prý kluci dostali nějaké rady kolem Luxoru.

Po snídani jsme se vydali do Egyptského muzea. Stráží ho zase hordy policajtů nebo vojáků (policajtů a vojáků tady mají spoustu druhů, čert se v tom vyznej), dokonce se tam musí opět projít bezpečnostním rámem, žádné nože ani foťáky. Vyrážíme tedy nakonec bez báglů na lehko. Cestou si ještě dáváme nějaký masový sendvič (o jídle později) a už jsme v muzeu. Je to stará budova, poměrně bídně osvětlená, takže na exponáty není zrovna dobře vidět. Procházíme postupně přízemí i patro, chodby i místnosti a vidíme různé vykopávky, množství sošek, napsané i vyryté hieroglyfy na papyrech, kamenech, dřevě atd., ale hlavně sarkofágy, sarkofágy a sarkofágy. Vzhledem k tomu, že nejsem zrovna egyptolog, nebaví mě to nějak moc dlouho. Navíc u exponátů buď nejsou popisky vůbec (museli bychom si zakoupit speciální katalog), nebo malinké, takže je v tom osvětlení nepřečtu - a ještě k tomu jsou arabsky a anglicky. Kluci mi občas něco přeloží, ale i jejich elán postupně uvadá. Na zlatý hřeb muzea - mumie - nakonec nejdeme, protože nás rozčiluje, že se musí platit ještě další vstupné. Koukat na sarkofágy jsme vydrželi 2 hodiny a čtvrt.

Egyptské muzeum  

Indigo tvrdí, že mnohem víc si užil Britské muzeum Egypta a že možná až tak nevadí, že bylo z Egypta hodně věcí vyvezeno, protože "venku" se o ně stejně starají mnohem líp.

Po odchodu z muzea ležíme asi půl hodiny až hodinu venku na sluníčku, pozorujeme cvrkot okolo. Tak například tu pobíhá malé arabské dítě, kamarádí s každým a málem není poznat, ke komu patří. Nebo nějakou slečnu vidíme pózovat na různých místech kolem muzea, upravuje si dlouze sukni, vlasy... asi ňáká modelka. Indigo měl zas zážitek, že jak ležel na tom sluníčku a měl vyzuté sandály, někdo kolemjdoucí ho polechtal na chodidle. A Víťa dostal ránu do břicha od Araba, kolem kterého jsme procházeli a zrovna moc gestikuloval...

Cestou z muzea se s Víťou stavujeme na net, abych trochu zahnala svůj komunikační absťák. Strašně mi chybí "denní" komunikace s mýma lidma, osobní, mobilová, ICQ... Já vím, dva týdny to snad vydržím, ale přijde mi, že tu jsme už dlouho a zvlášť přes tu nemoc mi bylo hrozně smutno. Internetové doupě je 2-3 vchody od našeho hotýlku, takže konečně píšeme zprávu a opravujeme drobné chyby. Hned je mi líp :-) Jo akorát nám stále nejede SMS zpravodajství, tak tedy takto.

Večer vyrážíme na mírně adrenalinovou procházku městem. Pod slovem "procházka" si totiž rozhodně nepředstavím velmi rychlou chůzi tímto dálničním blešákovým mumrajem. Byla už tma, město osvětlené a zjevně teprve začínalo žít. Otevřené osvětlené obchody, všude mraky lidí a aut. Jdeme velmi svižně a já jen dávám pozor, abych kluky neztratila, páč bych byla opravdu v troubě. Občas se snažím sledovat okolí a následkem toho jsem se jednu chvíli nepozorně krutě praštila do holeně o jakýsi žlutý kovový sloupek. Tečou mi slzy, ale jinak by mě už na téhle akci asi nepřekvapilo nic, pokud jde o moje jobovky (nehody, nemoci, komplikace). A to už zase vesele valíme dál. Po chodníku se jít nedá, tam buď stojí auta, nebo tam mají obchodníci vyložené zboží na pultech i na zemi. Jdeme tedy po silnici a to se konečně dostávám k popisu místní dopravy. Ulice jsou naprosto plné aut, hustý provoz a kravál. Bezpečnostní předpisy tady zdá se neexistují, nebo na ně každej kašle. Ale neviděli jsme žádnou havárku. Každej si jezdí jak chce, auta se divoce proplítají mezi sebou. Jen sem tam je někde vidět situaci, že řada aut respektuje policajta a stojí a čekají - ale to je opravdu výjimka. Základním pravidlem je TROUBIT. Auta troubí, když:
- když chtějí, aby uhnuli chodci
- když chtějí, aby uhnula auta
- když chtějí někomu vynadat
- když chtějí upozornit turistu, že jsou TAXI (to auto)
- když chtějí ukázat, že jedou
- když chtějí.

Prostě když se jim chce. Takže furt. Lidi se proplítají mezi autama všude, i na těch nejrušnějších místech. Když si vzpomenu na naše přebíhání Vídeňské, byl to naprostý čajíček. Měla jsem trénovat na dálnici... A pokud se stane, že někdo přibrzdí a pustí vás, pak je to nejspíš cizinec a nebo nějaký exot. Arabi jedou dál. No a teď si představte, že přecházíte, sorry přískokem přebíháte tu dálnici, s váma chumel lidí, proti vám chumel lidí - a najednou vrazíte do chlápka, co si ZROVNA SEM rozložil stánek s kravatama. No, co už.

Ulice v Káhiře  

No takže asi v této atmosféře probíhala naše cesta. Kluci se v tom rochnili, já jsem se snažila dávat pozor a přemýšlela, co tady proboha dělám, já, takový tichý romantický člověk :-) A tak zatímco Indigo co chvíli vykřikuje to svoje "NO NENÍ TO ÚŽASNÉ?" a podobné věty, já konstatuju: ANO, JE TO ŠÍLENÝ, JE TO NEUVĚŘITELNÝ A MUSÍ SE TO VIDĚT. Ale Káhiru si rozhodně nezamiluju, to teda ne. Indigo má vůbec všelijaké perly. Tak třeba prohlásil, že se cítí být "sociálně STYDLIVÝ" ! :-D On ! Cha ! Ptala jsem se, v čem to jako spočívá a on prý, že váhá, než někoho osloví... Váhá, jo ? No, ale tak asi pikosekundu... Jinak si povídá ALE OKAMŽITĚ a S KÝMKOLI...

Dorazili jsme na nádraží (jo cestou jsme ještě nakoukli do jedné mešity) a začala anabáze kupování lístku do Luxoru. Posílali nás od čerta k ďáblu, teda nic proti těm arabským nevrlým chlápkům za přepážkou, až u 4.okýnka konečně Indigo dosáhl čeho chtěl. Na 22 večer už neměli a tak pojedeme v úterý ráno 7:30 - aspoň něco cestou uvidíme. Doufám.

Na nádru jsem sledovala dvě věci. Jednak je tam zvláštní, že některé vlaky odjíždí jakoby přímo z haly, no aspoň jsem je nečekala. Vemte si hlavní nádraží v Brně, vstupní halu - no a vpravo by na vás hned funěl vlak. A že funí a hučí pořádně.

No a pak tam zrovna začínaly modlitby - to se čas od času vyrojí na ulici zelené koberečky, na ně zakleknou Arabové (jen velmi malá část) a z amplionů se začne linout to jejich ALLÁHU AKBAR (těžko říct, jak se to píše) a jiné pokřiky. Modlitby se ozývají v průběhu dne několikrát, ale žádnej systém jsme v tom zatím neobjevili.

Cestou zpět jsme našli k našemu úžasu ulici, kde až na výjimky nejezdila auta a bylo to tam samá "zahrádka" u čajovny. Tak jsme na jedné poseděli. No, čajovna... Sedí se na červených plastových křesílkách u fialových stolečků, řve tam arabská televize, z mé představy čajovny to moc nemá, ale donesou vám tam čaj a vodní dýmku. Když jsme u toho ČAJE - jak praví průvodce, opravdu si ho tady dáte kdekoli kdykoli. Podávají ho v malých skleničkách a dáte-li si čaj místní, egyptský (mají totiž i Lipton), plavou v něm lístečky přímo, no a jednou nám ho i brutálně osladili :-) Jinak nosí cukr v misce zvlášť. Čaj je dobrý, poprvé mi ho překvapivě nabídli už na letišti na WC :-) ale to jsem odmítla. Občas si ale zatím nechám donést jen horkou vodu a dělám si čaj průduškový. Jinak pijeme balenou vodu, té je v obchodě dost, no a došlo už i na pivo a colu :-)

No a jako zlatý hřeb jsme cestou do hostelu byli svědky demonstrace - protestu. Jen takový menší, no. Už odpoledne tady z balkonku naproti někdo něco zaníceně vyřvával - a večer už byl balkonek plný a hulákali hesla o 106. Dole stály dvě zamřížovaný auta a hafo policajtů monitorovalo situaci. Sotva jsem řekla, že bych se nerada do něčeho zapletla, rozhodl se Indigo, že se tam jdeme podívat... No že se divím :-) Při mé smůle jsem skoro dotčená, že mě nezatkli... Náš recepční nám pak vysvětlil, že to je protest proti prezidentovi, ale že se nic neděje, pohoda a že to je jen demokracie...

Večer po procházce jsem ještě testla sprchu a pak už jdeme spát - ráno razíme na pyramidy. No a o jídle, počasí a Arabech si povíme zítra :-)

Den 5. - neděle 28.ledna

Vstáváme kolem osmé, chceme vyrazit co nejdřív, ale stejně se to protahuje. Venku svítí sluníčko skrz něco, co by mohla být mlha, kdybychom nebyli v centru Káhiry. Naše náměstíčko zahalil smog. Je mi docela dobře, už v pohodě snídám, jen mi zas naskákala plná pusa oparů, to je děs, pořád něco. Čekáme na Američana Toma a vyrážíme na metro. Po asi šesti zastávkách vystupujeme v Gíze a v nezbytném mumraji si klestíme cestu dál. Kluci se chvíli handrkují s místními o ceně taxi, nakonec mávnou rukou a jdeme hledat autobus. Ujímá se nás ochotný Arab se srandovním vyzubeným úsměvem, povídají a povídají, občas se chytám, občas ne.

Arabi jsou vesměs milí, většinou ochotní až vlezlí. Setkáváme se s několika druhy přístupu. Někteří se na nás jen usmívají, mávají, volají na nás "Hi" nebo "Cairo" nebo "WELCOME" atd., popř. se ptají, odkud jsme. Někteří jsou oraženější, jdou nám potřepat rukou, chtějí se vybavovat, jednou nám jeden přímo na ulici rozdal svůj preclík :-) Někteří se na naše CZECH nechytají, ale většinou ano, znají Prahu, někteří třeba Nedvěda, někteří dokonce znají AHOJ a jiné věci. Část z nich nás opravdu jen chce pozdravit a jsou spokojení. Mnozí nám ochotně pomáhají, až je to divný, pak jen popřejí hodně štěstí a jdou dál. Takový byl i tento chlápek u autobusu v Gíze. Ale pak se tady rojí spousta těch, co člověka otravují jen proto, aby dostali bakšiš (nepočítám-li prodavače čehokoli, ti otravují taky). Kolikrát nabízí úplně cokoliv, že nás zavedou někam, že nás převedou přes silnici, vnucují něco co jsme vůbec nechtěli a pak natahují ruku... Někdy je vážně těžké je odmítnout a ještě hodnou chvíli za náma volají. Naštěstí těch příjemnějších případů je taky dost, tak se to vyrovnává. V 90% případů se dá domluvit anglicky, každý kdo tu o něco usiluje, anglicky umí aspoň ždibec - prodavači, taxikáři, samozřejmě všichni u vstupů do objektů, u pyramid, všude... I malé děti zvládají základy a jen velmi výjimečně na nás někdo spustí tvrdošíjně arabsky a jinak nelze. Nápisy jsou taky většinou dvojjazyčné, někde i čísla busů atd., takže i v tomhle není problém. Krom toho v číslech v arabštině se už kluci slušně orientují, takže jen já jsem tady pořád za blba. No třeba to ještě doženu.

Tak ten Arab nás zavedl na autobus, ještě před tím se odpojil Američan a jel sám do Sakkary. Autobusem (byl o třídu lepší než ten z letiště, aspoň...) jsme dojeli kamsi na kraj města a po pár krocích jsme už viděli PYRAMIDY. Byla jsem hrozně překvapená, že jsou hned "za barákem", myslela jsem, že to bude někde daleko. Kolem našeho prvního velblouda jsme se zanořili mezi domy a k cestě zvolili logicky nikoli hlavní, ale vedlejší cestu, aby to bylo víc akční, že. A bylo. Ze začátku jsem si připadala jako v JZD na dvoře, odevšad pak vybíhaly děti a za neustálého otravování nás vedly stále se zužujícími uličkami kamsi vzhůru. Když už jsem se skoro bála, kam nás to proboha zavlečou (prošli jsme asi neplánovaně nějakou chudou venkovskou uličkovou čtvrtí nebo spíš blokem), ocitli jsme se na pláni s výhledem na areál pyramid. No sláva. Sešli jsme ke kase, koupili lístky a šli na věc. Kdo chcete znát odborné detaily, prohlídněte si průvodce nebo net, já se omezím na moje dojmy:

- jak jsem řekla, nejvíc mě překvapilo, jak jsou blízko města. Hned vedle, na kopečku.

- lidí tam bylo dost, ale nijak tragicky. Spíš mi přišlo blbý, že autobusy jezdí mezi pyramidama až nahoru na kopeček, ze kterého jsou všechny 3 jako na dlani. Každou chvíli nám výhled přes pyramidu na poušť kazila nějaká autobusová scenérie, fakt hnus

- jinak tam mezi tím jezdí jakýsi vozíčky (tažené koňmi), to musí být jízda, když jsme viděli, jak to s těma lidma poskakovalo... :-) Mimo to vás na každém kroku otravují Arabi, jestli nechcete projížďku na koni, oslu nebo na velbloudovi. Nechtěli jsme, ale otravovali furt. Ale velbloudi byli supr, mohla jsem na nich oči nechat. Veliký, někteří krásně načančaní, teda ale tlamu mají obrovskou a ty zuby... No radši jsem udržovala odstup :-)

Jezdci na koních nebo velbloudech v dálce v písku, to bylo asi to, co se mi tam opravdu líbilo a co vyhovovalo mé romantické duši :-)

- co se nám už nelíbilo, byly hory odpadků. Nikde jsme si tam nevšimli žádného odpadkového koše, takže se nepředstavitelné množství bordelu válelo všude, mísilo se s pískem a ve větru poletovalo kolem. Egypťani se o svoje poklady - památky - absolutně neumí postarat.

Písek z Gízy  

- SFINGA je na moje představy docela malá, čekala jsem ji tak nějak větší. Ale jinak je přesně stejná, jako ji znáte z obrázků :-) Koukli jsme a za krásného slunečného ale velmi větrného počasí jdeme dál. Napřed jsme obešli druhou PYRAMIDU, pak tu největší a nakonec nejmenší. Ta druhá se mi líbila nejvíc, ani nevím proč. Všechny jsou obrovský a majestátní, velikánský kusy opracovaných šutrů, Indigo pořád řeší, jak to vypadalo obložený bílým mramorem a jak to proboha stavěli - já spíš řeším PROČ to proboha stavěli. Je to naprosto šílený stavět tohle pro hrob jednoho člověka. No dobře, každej máme nějakýho koníčka :-)

Teď jsem si vzpomněla, že v muzeu byl obrázek a exponáty, co měl všechno naskládaný Tutanchamón v hrobě. No nestačila jsem zírat, hotový vetešnictví, hromady věcí nakupený jen tak na sobě a na takových nosítkách... Prý aby mu to po smrti sloužilo, nicméně pochybuju, že by v té změti věcí něco našel :-) Ale kdo ví, jak to chodí po smrti, že ?

Do druhé pyramidy jsme se zašli kouknout dovnitř a byl to "zážitek na celej život" :-) Sestupujete po jakési rampě se stupátkama dolů, je to úzký tunel a musíte lézt skoro v podřepu, asi jako do jeskyně. Pak kousek nahoru a zase dolů a jste tam. Holá místnost jako kobka, v ní sarkofág. A to je vše. V Cheopsově pyramidě je toho vidět o trochu víc, ale nechtělo se nám znova opakovat ten klaustrofobický tunýlek a ještě k tomu za další spoustu peněz (stejně prý je tam fronta a počet vstupujících je omezen). Tak jsme už jen koukli do jedné menší hrobky (opět tunýlek, funím, už nikdy!) a pak se prošli pískem po okolí pyramid. To bylo celkem fajn, ťapali jsme pískem a vylezli na 3 kopečky, rozhlíželi se, kluci fotili a tak... Jo už vím, proč se mi ta druhá pyramida líbí nejvíc - má totiž zachovalejší obloženou špičku :-)

Uvnitř hrobky  

No, možná mě k pyramidám ještě něco napadne... Pak jsme už pomalu po asfaltce putovali dolů, do města, nalodili se na bus, kde jsem usnula jako špalek. Tento bus byl zase o hodně lepší, ale zas v něm bylo šílené vedro, asi že neměl takový vypadávací okna jako ty předchozí :-)

(Ještě než jsem usnula, jsme si všimli, že Gíza byla místama mnohem hezčí než Káhira a že zastávky tu občas jsou, ale nastupuje se i mimo ně.)

Cestou do hostelu jsme se stavili na jídlo - tak jak se tady teda STRAVUJEME:

- snídaně jsem už popsala, pití taky

- první dny mi bylo zle a tak mi Víťa donesl z obchodu obyč housky a tavený sýr klasickou Veselou krávu :-) Sláva ! Rohlíky jsou tu trochu do sladka, ale pohoda. V obchodě se dá koupit v podstatě cokoli co u nás a mnohdy i stejná značka.

- kluci (a dnes už i já) si začali dávat místní jídlo ŠAVERMA (shawerma), v obchůdku i ve stánku. Je to něco jako gyros, maso ořezané a smíchané se zeleninou a šup s tím do bagety. Celkem normálka. Pak si dávají KUŠARI nebo KOŠARI, což je směs nudlí, cibule, čočky... a prý je to dobrý. Testovali jsme různé tyčinky, fíkové koláčky, sýrové bochánky, klukům chutná všechno, já zatím nějak moc nemusím sladkosti. Indigo se občas vytasí s nějakou místní tyčinkou, která je na mě ovšem přeslazená jako cumel. Následující den jsme testli i nějaké maso v bagetě, Indigo to nazval čevapčiči :-) tak to bylo rozhodně dobré. A pak si kluci dali jakousi bramboru, pečenou, prý sladká, něco mezi pečenou bramborou a jablkem. Já jsem do toho nešla, moje chutě nejsou zdaleka po nemoci v pořádku. No a nesmím zapomenout na místní chleba, pitu - pokud zrovna nevidíte, jako ho prodavač valchuje s ostatníma plackama na hromadě na špinavé ulici, tak chutná dobře :-) Taky ho tu prodavači nosí na velkých deskách ohromné množství na hlavě :-)

Shawerma   Koshari   Chleba na ulici   Chleba na kole

Po návratu z pyramid jsem si dala sprchu a umyla si vlasy a poprvé od začátku jsem se cítila opravdu dobře. Večer jsme ještě zašli na skok na internet a potom do "čajovny", kluci si dali ŠIŠU (vodárnu) a čaj a kafe, já hezky čaj LIPTON a byla pohoda. Jen občas jsem umírala z Indigových hlášek a rozumů, jako třeba když řešil, proč dřevo plave, ale toaleťák, původem ze dřeva, se potopí. Ale jinak jsou Indigovy výlevy v normě a "zabít ho" se mi chce stejně často, jako normálně.

Ještě o tom POČASÍ: Tak to je nádherně jarní nebo mírně letní, jak chcete (s Víťou se přeme :-) ) Na sluníčku je příjemně, na tričko a tmavé brýle, ale žádnej pařák. Ve stínu je to na mikinu a když fouká, umí být i docela kosa, zvlášť navečer. A tady fouká dost, v Luxoru bude tepleji. Kluci zatím vystačí s trikem a mikinou, já přidávám větrovku.

Den 6. - pondělí 29.ledna

Dnes jsme vstávali hodně pozdě, teda Indigo ani ne, ale my s Víťou jsme chrápali do půl desáté. Po snídani jsme se vydali na prohlídku ISLÁMSKÉ KÁHIRY. Bylo to tam celkem pěkný, ale než jsme tam došli, myslela jsem, že zešílím. Zatracená Káhira... Opět přískokem mezi autama, opět se proplítáme mezi lidma a stánkama, nestíhám se ani moc rozhlížet, valíme dopředu. Tlačenice lidí, aut, zmatek a smog, to jsou věci, které z hloubi duše nesnáším i doma a snažím se jim vyhnout - opravdu teda nevím, proč bych měla z nich být nějak nadšená na dovolené... měla jsem z toho pěkně depresní pocit a každá Indigova rádoby vtipná hláška to jen zhoršovala...

No ale naštěstí to mělo konec a došli jsme k cíli. V první mešitě se zrovna modlili, tak jsme šli k další, tam zase nesměly ženský a tak tam kluci jen tak nahlídli. Následující dobu jsme se potulovali spletitými uličkami, omlouvám se ale nepamatuju si ani názvy mešit, ani oblastí, kudy a kam jsme šli, pro mě to byl jeden velký ale zajímavý mišmaš. Chvíli jsme seděli v nějaké čajovně v jedné z těch uliček, už tam měli stylovější posezení a Indigo říkal, že ta čajovna je známá tím, že tam někde "posedával a pochlastával" nějaký nositel Nobelovy ceny za literaturu nebo kdo. Egypťan. Taky budu vzpomínat, jak se mi neustále vrhali k nohám čističi bot a chtěli mi vypucovat moje zapráskané pohory (od písku od pyramid jsem je jen lehce otřela) a nedokázali pochopit, že fakt nemám zájem.

Někdy mezitím, předtím nebo potom, jsme zašli znova do té první mešity, už se do ní mohlo. Jen jsme si museli vyzout boty a já jsem dostala na hlavu šátek. Mešita byla zajímavá a veliká a líbily se mi koberce s obrázkama jednotlivých modlících míst otočených k Mekce a Indigův popis, že to vypadá jako spartakiáda - jeden vpředu předcvičuje a předříkává, ostatní klečí a cvičí, nahoru - dolů, nahoru - dolů...

A pak jsme zase courali uličkama, kluci pořád přesně věděli, kde jsme a kontrolovali to ve svých průvodcích, já jsem se spíš rozhlížela a snažila se neztratit. Byly tu jednak neuvěřitelné uličky, nad náma s různými okýnky a věžičkami, no a pak obchůdky a stánky s veškerým možným i nemožným zbožím. Suvenýry, pyramidy, velbloudi, šperky, šátky, barevné kameny atd. atd. atd... Indigo mi furt vnucuje skarabea, přitom jsem nikdy neřekla, že ho sháním. Mají tu i vodárny a plno dalších věcí. Putujeme dál a dál, jednu chvíli si už říkám, že jsme definitivně ztracení, ale kluci opět přesně vědí. Nakonec dokonce lezeme na nějaký minaret nebo co, no prostě nahoru rozhlídnout se po okolí. Původně po nás za to chtěli 40 liber, nakonec stačilo i 5.

Cestou zpátky jdeme skrz šílenou tržnici, asi BAZAR, mají tady snad opravdu všechno. Zkoušíme zmíněné maso čevapčiči a Indigo kupuje pečenou bramboru a dohadují se s Víťou, jestli to třeba nejsou batáty. A tak se cpeme mumrajem dál, je to opravdu nepopsatelné, neuvěřitelný přecpaný blešák. A všichni nám neúnavně něco vnucují. Až jsme se vymotali, ocitli jsme se opět mezi autama a opět se hrneme rušnou ulicí. Kotvíme až zas v jedné čajovně, která je plná obrázků, sošek a dalších připomenutí nějaké paní OM KOLTHOUM, bohužel ale netušíme, kdo to je nebo byl. (Pozn. po návratu: dle internetu to byla nejznámější egyptská zpěvačka klasické arabské hudby, legendární Oum Kolthoum. Její CD si dokonce můžete objednat :-) na internetu)

Indigo otevírá další ze svých bloků otázek a tentokrát je na pořadu dne dotaz, odkud se vzalo slovo KUFR. Ach jo.

A to už pokračujeme ve výletu, metrem do KOPTSKÉ KÁHIRY (Koptové jsou egyptští křesťani). Procházíme několik kostelů, v některých jsou zrovna bohoslužby a tak chvíli posloucháme. Bohužel na tyto památky jsem opravdu barbar a tak vám už nic nenapíšu, třeba doplní něco Víta :-)

Cestou zpět jsem se konečně trochu víc rozhlédla na náměstí MIDAN TAHRIR, z metra jsme se totiž vynořili uprostřed (je to snad nejznámější místní náměstí). Kluci si pak dali večeři a doplňujeme zásoby, zítra nás čeká den ve vlaku.

Večer trávíme odpočinkem, čtením, psaním deníku, skákli jsme si na internet a taky už se balíme, aby ráno nebyl fofr. Indigo si taky povídá s dalšími ubytovanými a s Víťou asi trochu spřádali plány, protože po návratu ze společenské místnosti mi před usnutím předložili k dumání několik všelijakých variant, co dělat v Luxoru, Asuánu i jinde. No, uvidíme, kam se vrtneme. Já se každopádně těším na to, že už zítra opouštíme tuhle špinavou a uřvanou Káhiru !

Den 7. - úterý 30.ledna

Ráno vstáváme v 5:30, balíme a dáváme si čaj. Kolem půl sedmé vyrážíme na metro a v 7:15 už sedíme na svých místech ve VLAKU do Luxoru. Vlak vypadá celkem slušně, máme 2.třídu, sedím u okna, jen naše dvojsedadlo co máme s Víťou, se hrozně kývá všemi směry, podélně, svisle i otáčí dokola. Ale je tu docela dost místa na nohy. Usínám ještě než jsme vyjeli z Káhiry, když jsem se probudila, bylo ve vlaku mnohem víc lidí, co se tam nahrnuli asi v Gíze. Indigo před nástupem zadoufal, že snad ve vagóně nebudou žádný uřvaný děti - bohužel opak byl pravdou. Ale víc než uřvaný děti, který nebyly ještě tak nejhorší, mi vadily mobily všech těch Arabů. Někteří si snad nechají přehrát všechny melodie, než to zvednou. Patří jim to sebrat, hračičkům :-)

No a jinak zase usínám a budím se najednou do úplně jiného světa ! Hnusná špinavá Káhira je ta tam a za oknem se míhá úplně jiný Egypt, konečně něco, co se mi líbí... Řeka, co ale není Nil, spíš jeho rameno nebo nějaký kanál. Zelená tráva, spousty palem. Pečlivě obdělávaná políčka. Zvířata - krávy, ovce, oslíci... Ženský na břehu řeky něco myjí a perou. Domečky buď docela pěkné, s obloučky oken a věžičkami, nebo chudé hliněné stavby připomínající spíš indiánské pueblo. A nad tím vším svítí slunko. No když jsem zrovna nespala, koukala jsem ven a tento egyptský venkov se mi líbil 1000x víc. Možná je místama hodně chudý. Ale konečně příroda, konečně volné pláně, žádné zácpy aut... Jak cesta ubíhala, viděli jsme v dálce i hory a poušť, Víťa odbíhá fotit, no snad se něco povede. Je to opravdu hezký pohled. Občas vjedeme do nějakého města, opět se objeví spousty odpadků, vyšší ale polorozbořené domy, vjedeme na nádraží. Ale brzo jsme z města zase pryč a opět kolem vody uháníme těch 700km na JIH do Luxoru. Indigo odbíhá kouřit a konverzovat do chodbičky ke dveřím debatuje tady s Araby a hlavně s hodně ukecaným starším Angličanem z Londýna. Nejen že v chodbičce se kouří, ale jsou tu za plné jízdy otevřené dveře, poslední úsek cesty jsme tu stáli všichni tři a koukali ven, jak vlak uhání. Zapadající sluníčko krásně osvětlovalo krajinu kolem i hory, tyčící se v dáli, potom zapadlo úplně, všechno se ponořilo do tmy, osvětlované světly měst a nebo ohníčky u chatrčí. A my už jsme jen čekali, až "tam" budeme.

Konečně někdy po 18. hodině, po téměř 11 hodinách jízdy jsme vystoupili na nádraží v Luxoru. Indigo má v merku ze svého průvodce nějaký dobrý levný hotel. Ale změna, před nádražím ho kromě ostatních "naháněčů" oslovuje i snědý sympaťák, podává mu nějaký papírek a pak se vydáváme všichni nastoupit do jeho auta. Chvíli nechápu - tak je mi vysvětleno, že to je hoteliér z našeho vyhlédnutého hotelu a že ho pro nás poslal náš známý Američan Tom. Paráda. Takže sedáme do auta i s báglama, v autě zní arabská muzika :-) a menší oklikou si nás hoteliér veze k sobě, abychom si náhodou nenašli jiný hotel... Ale proč bychom to teda dělali :-) Bydlí tu Tom, což Indigo ocení na povídání, hotel je levný, 20 liber i se snídaní. Vypadá slušně a ještě k tomu máme vlastní WC i sprchu. Žasnu. A máme i balkonek :-) No a k dovršení všeho je na střeše prima teráska s posezením a hoteliér nabízí - prý čaj, káva, pivo... hašiš... Cokoli si budeme přát :-) Vůbec je to veselá kopa, třeba když nás zavedl na pokoj, ukazuje - tři postele pro vás, jedna na batohy :-)

Vydýcháváme se, slupneme kousek čokolády a jdeme na obhlídku Luxoru. Na první pohled je tu mnohem líp, jaksi provinčně. Míň lidí, auta míň troubí, pohoda. Koukáme se na krásně osvětlený chrám, procházíme se ulicemi až k Nilu, prohlížíme přívoz, feluky, koukáme přes vodní hladinu, na které se odráží světla protějšího břehu. No je tu opravdu pohodově. Jen trochu dýl hledáme něco k snědku, zkoušíme novinku falafel", smažené cosi, zelenina, pita. Kluci spokojení, já vyjídám hlavně zeleninu :-) Pak ještě navštěvujeme malou pekárnu, kde nám paní rozlamuje na ochutnání asi 10 druhů koláčků. No hlady snad neumřeme. Indigo si oblíbil fíkové koláčky, já jsem jim na chuť nepřišla.

Kluci si dávají pivo na terase, hoteliér prý si nechá říct jejich jména a když zapomenou to jeho, nedostanou už žádný pivo :-)

Tak tak. Sbohem Káhiro, Luxor u mě vede ! A to jsem ho zatím viděla jen potmě... Uvidíme ráno...

Den 8. - středa 31.ledna

Sice se už od rána z ulice ozývaly modlitby, ale spali jsme jak zabití. Kolem 9 hodin jsme se vybatolili na terasu, obloha vymetená, sluníčko pálí. Snídaně OK, rohlíky, sýr, džem, jogurt. Přisedl si Američan Tom a dnes nám bude dělat společnost. Vyrážíme pěšky na poštu koupit známky, potom k Nilu na přívoz. Za libru loď jak na pryglu, sedáme si nahoru a kocháme se. Ze zástupu otravovačů se vyděluje jeden, co umí pár slov česky, prý kdysi z Hurgády. Přeplouváme Nil a on celou cestu žvatlá, mimo jiné umí slova "nízká cena". No jak jinak. Na druhé straně nás tentýž člobrda otravuje tak dlouho, až si s klukama plácnou na cenu za půjčení kola (10LE). Prý je to TAK STRAŠNĚ NÍZKÁ CENA, že se náš nový přítel úplně hluboce urazil, když jsme vypadali, že mu nevěříme :-)

Přívoz v Luxoru  

Takže bereme kola a jedem. Zpočátku jsem nadšená, později umírám, protože to kolo je tak těžkej krám a já mám tak nulovou kondičku, že chcípám do každého i sebemenšího stoupání. Ale to až později. Teď vesele uháníme krajinou a kocháme se výhledem do okolí, ale zejména na skalní masiv před námi. Po chvíli přijíždíme ke dvěma velikým kamenným sedícím postavám, jménem MEMNÓNOVY KOLOSY. Jsou prý to 18 metrů vysoké sochy Amenhotepa III., o další údaje odkazuju na průvodce :-)

Chrám Hatšepsut  

A jede se dál. Kolem skalního masivu si to šineme až do skal ke chrámu KRÁLOVNY HATŠEPSUT. Na ten jsem se těšila. Je přesně jako na obrázku veliký a zapasovaný do skály. Parkujeme kola, kupujeme lístky a jdeme to omrknout. Vytahuju konečně sluneční brýle, slunko pálí jak ďas a odráží se od písku a skal. Prohlížíme jednotlivé terasy chrámu, čteme si různé rozumy z průvodce, jako o stromech dovezených z PUNTu atd... Tom si točí hieroglyfy a jinou výzdobu na video, se mnou se naopak chtějí vyfotit (a po mém svolení fotí) místní arabští kluci. Jsem tu jako celebrita :-) Celé to tam procházíme, mě ale daleko víc fascinuje umístění chrámu a jeho okolí, než malby. Potkáváme česky mluvící paní, ukazuje se, že je na lodi na nějaké plavbě po Nilu, teď teda zrovna na výletě mimo loď :-) U bufetu zkouší Tom Indigovi reflexní žluté brýle, směju se a uvědomuju si, že co jsme přijeli do Luxoru, mám výrazně lepší náladu. No a už jsme všechno viděli a přes otravné stánkaře se dereme ke kolům. Zdá se, že moje kolo má poruchu, pokřivený plech u řetězu. Kluci to provizorně opravují, Tom se šutrem v ruce podle hesla "když ti něco nejde, vem si větší kladivo". Jedeme dál a brzy zastavujeme u stánku s "ALABASTRY", kde mi kolo opravili a ještě nám věnovali každýmu šutrák na památku. Jinak tam měli hafo hafo suvenýrů, hotovou výstavu, většinou vyrobeno z těch kamenů (mramor). Nic jsem nekoupila, jen Indigo obětoval 5 liber za to spravený kolo. Děkuji :-)

Původně měl Indigo v úmyslu přelézt ten skalní masiv a dostat se do Údolí králů tudy. Napřed jsem myslela, že si ze mě střílí. Pak když jsem viděla, že to myslí vážně, jsem tvrdošíjně protestovala a tak jsme do ÚDOLÍ KRÁLŮ jeli hezky okolo na kolech :-) I to mi ale dalo fest zabrat, protože to bylo neustále mírně do kopce a moje nohy mi na tom vehiklu vypovídaly službu. Část jsem šla pěšky.

Dorazili jsme do onoho známého Údolí králů a opět mě to nějak extra neoslovilo. Údolí to bylo pěkné, to jo, krásný skály kolem, ale jinak jsou tam rozeseté HROBY jako myší díry, různě hluboké a různě zdobené. Na úvod mi Indigo trpělivě přeložil povídání o malbách a co co znamená. Třeba že když má postava zahnutej vous, znázorňuje boha, když rovnej, tak faraona. Atd. :-) A pak už jsme šli na ty hroby :-) Za cenu vstupného jsme si mohli vybrat tři, ale neptejte se mě, který to byly :-) Jen vím, že hrob Hatšepsut byl zavřenej. Do každýho hrobu se lezlo po schodečkách dolů do skály, ale ne tak blbě jako do pyramidy. Pak se došlo do nějakého prostoru, "komory", kde je sarkofág nebo dnes už jen jeho část. A všude jsou různé malby atd... A nesmí se tam fotit, takže jsme měli menší zápletku, protože Indigo si jeden sarkofág vyblejsknul - a dozírající Arab myslel, že to byl Víťa a šel po něm. Víťa se statečně bránil a ukazoval a vysvětloval, že nic nefotil. Arab se dožadoval vydání foťáku, Víťa odmítal, no ostrá diskuse :-) Nakonec mu ukázal, že odtud žádnou fotku ve foťáku nemá, Arab kroutil hlavou, ale uklidnil se. No a tentýž Arab nám za chvilku "protekčně" ukazoval cosi pod sarkofágem a šeptal, že si to můžeme vyfotit (samozřejmě za bakšiš), což jsme už odmítli :-)

Po druhým hrobu jsem už z těch všech schodů byla mrtvá a nechtělo se mi nikam, natož zase do hrobu. Ale nebylo mi souzeno odpočívat, lezli jsme ještě do jednoho, vzdáleného, navíc se ještě k němu muselo vylézt po hafo schodech a schůdcích a pak teprve se lezlo dolů a to celé pak zpátky repete. No sem bych nechtěla chodit na Dušičky, fakt ne. Už jsem dolů nechtěla, ale pan dohlížející se tvářil smutně, že přece zrovna TOHLE je ten THE BEST hrob ze všech, tak jsem nemohla odolat té možnosti :-) Ale pak už jsem byla fakt mrtvá a tak když se kluci vydali nahoru na skály pozorovat západ slunka, zůstala jsem srabsky dole. Panečku, to jsem si zase na sebe upletla bič ! Protože se tam nahoře zdrželi (jak jinak, ale říkali, že odtud seshora byl super krásný výhled...), tak se dole celé milé Údolí králů vylidnilo a už zbývali jen policajti, personál (chlápci v nočních košilích) a já. No a nezbylo mi, než mou chabou angličtinou vysvětlovat těm usměvavým černým Arabům se samopalama, že tam nesedím a nečumím proto, že bych chtěla ukrást hroby nebo zneuctít Údolí králů, alébrž že čekám na své vtipné FRIENDS, kteří jsou tamhle někde nahoře. Arabové mi napřed asi moc nevěřili a mysleli si, že jsem byla dlouho na sluníčku, vysvětlovali, že v 17 se zavírá a ptali se, kde mám manžela. Říct, jim, že ani jeden z těch 3 nahoře není můj manžel, jsem se neodvážila :-) No naštěstí nakonec jeden z těch se samopalem uviděl kluky sestupovat ze skály a už mi to uvěřili. A tak jsme tam stáli a čekali, já a eskorta 15 nebo kolika vojáků, až se MY FRIENDS vynoří za zatáčkou. Chlápci mi furt opakovali, že to nejde a že to je problém... Ráda bych jim řekla "to neznáte Indiga" :-) ale tak daleko mé znalosti nesahaly. Koneckonců vojáci záhy Indiga poznali :-) Pak jsme šli pěšky ke kolům a eskorta jela za náma jako doprovod velkým modrým autem, dokud se neujistili, že bereme kola a už opravdu odjíždíme. Uháněli jsme na kolech z kopečka s větrem o závod a cestou si ještě sdělovali dojmy z našeho prvního ozbrojeného zážitku. Určitě jsme ten den patřili k nejkurióznějším návštěvníkům Údolí králů, budiž všem králům sarkofágy lehké...

Tom z Ameriky  

Dofrčeli jsme na kolech zpátky k Nilu, vrátili kola a zasedli na přívoz akorát včas, než se úplně setmělo. Pak jsme si kousek od naší ulice sedli na večeři a testovali různá jídla. Polívku měl nejlepší Indigo - zeleninovou, my s Tomem čočkovou (do kysela, ale docela dobrá), Víťova cibulačka byla úplný smrťák. Zato druhý jídlo měl Víťa nejlepší (kofta), když teda nepočítám Tomovy hranolky. Tom měl pak ještě něco čeho si nepamatuju jméno, ale bylo to dobrý, nějaká zeleninová směs snad ? Koštovali jsme totiž svoje jídla všichni navzájem :-) Indigo měl plněnýho holuba s rýží a nadával, že to nemá žádný maso. A já jsem nakonec měla obyč. grilovaný maso a moc mi nelezlo, to co jsem chtěla původně s hranolkama neměli nebo co. Příště si dám polívku jako Indigo, hranolky jako Tom a mletý maso a la Víťa :-)

Po večeři jsme šli koupit lístky na vlak zpět do CAIRO (Káhiry) a k mému zděšení je vyprodáno do 12.2. (letíme 7.2.). Ještě prý je varianta bus, ale lístky se ještě neprodávají. Tak jsme se na to jen vyptali a šli do hotelu, kde nám náš milý hoteliér povídá DON´T WORRY, BE HAPPY a že je sežene na černém trhu, ty lístky na vlak. No toto je teda střelená země, fakt :-)

Den 9. - čtvrtek 1.února

Dnes jsme si opět pospali, já jsem se vyhrabala až po deváté. Na terase bylo příjemně a jelikož jsme nikam nespěchali, seděli jsme tam u knížky, deníku nebo jen tak... Indigo zahájil družbu s dalším našim spolubydlícím, tentokrát Kanaďanem Filipem. Před polednem jsme si prošli Luxor za účelem nákupu pohledů, což se nám záhy podařilo, ale taky hledání bankomatu (Indigo), což nějak vázlo. Jak jsme tak procházeli město a bazar, s potěšením jsem si všimla, že už i Indigo začíná být alergický na Araby a jejich vlezlost :-) Škodolibě pozoruju, že nejenom že se na ně už neusmívá (jak mi furt předhazoval v Káhiře), ale začíná používat stále ostřejší výrazy. Vyvrcholilo to (teda zatím) tím, že se rozhodl naučit Toma v češtině "Vodprejskni do hajzlu ty debile" :-) Vůbec ho zatím učí jen samé praktické výrazy, jako že měsíc svítí jako kráva a podobně. Mně se naopak moc líbí, jak se Tom vesele hlásí k nám a na dotazy, odkud je, s klidem prohlašuje jako my, že Czech republic :-)

Odpoledne jsme se i s Tomem a Filipem vydali do KARNAKU prohlédnout si chrám. Samozřejmě jsme odolali všem taxikářům i drožkářům a šli pěšky, je to podle průvodce asi 2 km. Před vstupem do chrámu ještě kluci vyjedli jeden stánek s občerstvením (rohlíky, falafel, sýr, rajčata), zvlášť do Toma a do Filipa to pořádně padalo. No a pak už hurá do chrámu. Zlehčeně řečeno - šutry, šutry a šutry. Ohromující byla zejména jakási sloupová síň, obrovské sloupy a pěkně vysoké a všude kolem (oni v tom Egyptě prostě všechno dělali obrovský, aspoň tenkrát). Pak si pamatuju ještě dva vysoké zdobené sloupy, co nechala dovézt Hatšepsut a jsou z jednoho kusu, okukovali jsme mohutné překlady a dumali, jak je tam nahoru dostávali (Víťova teorie o nedaleko stojícím jeřábu nebyla uznána za věrohodnou :-) ) Poseděli jsme ve stínu dalších sloupů, s výhledem na palmu tyčící se proti modré obloze, obešli jsme místní jezírko (sloužilo prý k očistě kněží) a pak to tam zkrátka procházeli a prolízali a všude šutry... U jedné pláně plné vyskládaných zbytků sloupů (jakýsi sklad náhradních dílů, hlavice sloupů atd.) se nás chopil nějaký místní průvodce, Arab v noční košili (jak jim říká Indigo) a pustil nás i do míst, kam se normálně neleze. Samozřejmě za bakšiš, že. Vždycky klukům ukázal, co a odkud si mají vyfotit...

Pak už jsem těch šutráků měla dost, tak jsem šla ven, dala si chipsy, sedla si na obrubník a psala pohledy a doufala, že tentokrát kluky nevyvede ozbrojená eskorta :-) (Mimochodem, nevím jestli jsem to zmínila, mají tady strašně vysoký obrubníky, už v Káhiře jsem skučela, hrozně nepohodlně se po tom chodí :-) ) Později se objevil Víťa a jak se blížil čas srazu, přišel i Tom, asi si to už všechno natočil na kameru. Až přišli i Indigo s Filipem, vydali jsme se zpátky. Tentokrát byla cesta fajn, šli jsme po nábřeží Nilu, zapadalo slunko, občas sice zase otravovali drožkáři, ale jinak pěkná procházka. Než jsme došli do Luxoru, byla už tma, no a zapadli jsme neomylně do naší včerejší hospůdky. Dnes jsme už měli sortiment zmapovaný a tak jsme všichni zvolili vegetable soup, my s Indigem koftu (mleté maso), já jsem přidala ještě hranolky, Víťa s Tomem zopákli včerejší Tomovo jídlo, co se teda jmenuje SHAKASHOKA (četli to šakšuka), Indigo to později přirovnal k leču nebo k vajíčkům s kupou cibule. K tomu nám do placu donesli talíř zeleniny a všichni kluci se pustili do chleba a dvou talířů humusu. No nacpali jsme se k prasknutí. Pinkl byl šoumen, pořád si prozpěvoval a když jsem se smála, povídal, že to máme s Egyptskou muzikou :-)

Večer po sprše (sakra zas na mě nezbyla teplá voda, to mám za to, že váhám a jdu poslední) jsme se uvelebili ve spacáku na terase (byla pěkná zima). V televizi jel nějakej americkej film a ruským dabingem, bylo to hrozně srandovní. Anglicky mluvící si pak povídali, já jsem chytala co se dalo a co se nedalo, to jsem se snažila si domyslet. Hoteliér nám donesl slíbené sehnané lístky na vlak, sice dražší, ale zato 1.třída. Jsou ale až z další zastávky QENA, ale to se prý zařídí. No to jsem zvědavá, doufám, že to dobře dopadne, vážně nerada bych na poslední den měla nějaké komplikace.

A pak už jsem šla spát, zatímco kluci pokračovali v družbě na terase, přidali se ještě dva Australani nebo kdo. Soudě podle ranních Indigových hlášek to byl příjemný a dlouhý večer...

Den 10. - pátek 2.února

Ráno jsme vstali už v 7 hodin, sbalili si věci a pak si ještě dali pohodovou snídani na terase. V 8:45 už jsme šlapali s báglama na vlak. Indigo se pokoušel koupit lístky, ovšem rychlost Arabů za přepážkou je tady snad vrozená. Nakonec nás poslali ať si lístky koupíme až ve vlaku, ale ať si pohneme, což se ukázalo jako skvělý nápad. Vlak totiž nakonec odjížděl ne v 9:30, ale těsně před devátou, takže jen jsme se usadili, už to jelo. Celou cestu jsem střídavě spala a střídavě koukala ven, opakoval se egyptský venkov, jen se trochu přiblížila poušť a hory.

Byli jsme zvědaví na ASUÁN, jestli se bude opakovat skok k lepšímu, jako to bylo v případě Káhira - Luxor. Příjezd sám byl lemován horami odpadků, bylo to neuvěřitelný, skoro jako by je sem vyváželi z Káhiry vlakem. Ani Víťa se netvářil moc radostně, když se ukázalo, že TO venku je už opravdu Asuán. Východ z nádraží a výhled přes Nil na písečné kopce můj dojem z města trochu rehabilitoval, stejně jako později tentýž pohled ze střešní terasy hotelu. Bohužel výhledy jsou to jediné pěkné, co tu mají, ale to ještě v tuto chvíli netušíme.

Hotel jsme našli a vyšel hned na 1.pokus. Je přímo na nábřeží Nilu, tentokrát 4.patro - každý hotel o patro výš. (Cairo 2., Luxor 3.). Pokojík je fajn a opět máme WC i sprchu, takže snad už to nezakřiknu, tohle je něco, co mě v Egyptě příjemně překvapilo. Sice prostorově je to všude tak, že při sprchování nutně musíte namočit celou koupelnu i se záchodem, ale jinak fajn. Na střeše hotelu je dokonce bazén, ale napouští se jen v létě - není divu, zas takovej pařák není. Trochu jsme se vybalili a jdeme na prohlídku čehosi na protějším kopci. To obnáší najít přívoz - a čeká nás první zásadní Asuánská zápletka. Chodíme po břehu Nilu a hledáme. Všude jsou buď velké výletní lodě, co tady dočasně kotví, a nebo feluky a motorové čluny, které nabízí vyhlídkové plavby. Ale přívoz nikde. A tak stále chodíme a ptáme se, Arabové neúnavně nabízejí feluky a tvrdí, že tu žádný přívoz nikde není. Indigo začíná vařit. Když asi po stopadesáté lezeme po schodech od Nilu na nábřeží, vařím už i já a chci domů.

Nakonec nás konečně jakýsi dobrý muž posílá správným směrem a hned vedle lodi Alexander Veliký nacházíme přívoz. Tím ale anabáze nekončí, teď nám zase všichni okolo jako jeden muž sehraně nakecávají, že to stojí 5 liber. Přitom víme a později se nám to potvrzuje, že jen 1. Indigo zbytek dne a asi i pobytu v Asuánu používá na tu bandu zlodějskou takové výrazy, že je tady vážně nemůžu citovat :-) Chápu ho, jen se tím trochu bavím, protože jsem podobně "ráda" měla Araby už v Káhiře - teď jsem už trochu otupělá. Mě otrávila jejich vlezlost a hlučnost, Indigo vytekl až když ho chtěli podvést a oškubat.

Ženská část přívozu   Mužská část přívozu  

No a tak už sedíme ve člunu, který je rozdělený na část pro dámy a část pro pány. Trochu se mezi dámama vyčleňuju oblečením :-) Na druhé straně Nilu si kupujeme lístky do "chrámu", opět zápletka s drobnýma. To tady je všude, oni drobný mají, ale nechtějí je vracet. Platila jsem dva lístky á 25, zaplatila jsem jen 40 (vrátil mi na 50), ale dostala jsem dva studentský za 15. Egypt, co byste chtěli ?

Lezeme po písčitých schodech k něčemu, co je asi polorozpadlý chrám s nějakými hroby. Prohlížíme si různá zákoutí, sloupy, díry do skály, průvodce nám za další bakšiš dva zamřížované hroby ukazuje zevnitř a vysvětluje, který hrob byl čí, co na zdi na obrázku je čí manželka, což vše asi nejlépe vystihuje věta z Indigova překladu: "...zas obrázek toho Seta, ať už to byl kdokoli..." (nebo tak nějak). Někde v chrámu Víťa řekl, že viděl netopýra a stále nabroušený Indigo na to: "To je jenom přežraná masařka, přežraná těch hoven co tu mají všude".

Potkáváme tady dva Maďary, kluka a holku, kteří jsou ve stejném hotelu (HATHOR hotel). Nakonec vylezeme až na kopeček nad chrámem, odkud je výhled na údolí Nilu a Asuán. Údolí docela pěkný, Asuán nic moc. Špinavá díra. Indigo, jak je tak stále v ráži, nadává stále na Asuánce a na město. S výhledem není spokojen a brblá, nicméně i s Víťou odcházejí kamením a pískem k vedlejšímu brdku, asi zkusit, jestli to odsud nebude lepší :-) Nesdílím jejich nadšení ve šlapání pískem a čekám na šutru, až se vrátí. Potom doprohlížíme zbytek chrámu, scházíme dolů a přívozem za 1 libru přeplouváme Nil. Indigo se těší, jak seřve na druhé straně ty co nás oškubali, ale už tu nejsou. Jdeme městem, kupujeme si vodu a dobroty, jo a taky si na chvíli dáváme čaj v čajovně, koukáme po tom bordelu okolo a dumáme, jak tady ti lidi můžou žít...

Na hotelu ještě stíháme z terasy západ slunce, potom odcházíme dát si dvacet a spravit si náladu sprchou. Tentokrát si i já užívám teplou vodu :-)

Navečer vyrážíme opět do města, najít něco k večeři, popřípadě internet. Procházíme křížem krážem spletité uličky i široké bazary, odoláváme všem nabídkám "dobré ceny" od prodejců, jen Indigo se na ně dnes a tady neusmívá :-) Dobrou perličkou je, když Arabka s dítětem v šátku otravně a srdceryvně žádá bakšiš od lidí před námi a od nich se ozve: "Co ? Za kolik je to dítě ?"

Na prodej je tady všechno možné, ale jejich nabízení mě opravdu odrazuje. No snad koupím něco v Káhiře poslední den, až budem s Víťou kupovat pro jeho zákazníky vodárny :-)

Nakonec si dáváme konečně něco k jídlu, pro změnu zase Šavermu, která ale tady nemá tolik zeleniny jako v Káhiře. Už jsme rozhodnutí - zítra absolvujeme výlet na ABU SIMBEL a další den hurá zpět do Luxoru, tam nám bylo líp.

Na hotelu se chvíli jen tak povalujeme, balíme se na zítra a už kolem 21 hodin jdeme spát. Ráno vstáváme ve 3...

Den 11. - sobota 3.února

Vstáváme v neuvěřitelný čas, před třetí ráno. Scházíme do haly hotelu, dostáváme čaj a snídani do pytlíku, klasika rohlíky, sýr, džem. Recepční během půl hodiny postupně svolává telefonem další spáče, co nebyli tak vzorní jako my :-) Objevuje se náš známý mladý pár z Maďarska, potom starší pár nevím odkud (pán vypadá jako indián, snědý, ostré rysy, šedé dlouhé vlasy, paní vypadá docela Evropsky :-) ) a pak spousta už známých (ze včerejška z vlaku) i neznámých Japonců. V autobusu pak sestavu doplňují ještě nějací Španělé. Výlet busem organizují samy hotely, kolem 3:45 nasedáme, objíždíme pár dalších hotelů, až je náš mikrobus úplně narvaný, lidi ke své nelibosti sedí i v uličce na sklápěcích sedadlech s malým opěradlem. Takhle nějak (jistě, ještě mnohem hůř :-) ) se asi cítí utečenci narvaní hlava na hlavě v náklaďáku přes hranice :-) Kdesi dál ve městě čekáme na další autobusy a společně pak vyrážíme celý policejní či vojenský konvoj do tmy. Všichni brzy usínají, pohodlné to moc není. Japonec vedle mě mi stále padá na rameno a co chvíli upouští na zem taštičku s foťákem. Probouzím se asi po 3 hodinách cesty. Venku je už světlo a autobus se řítí po asfaltce pouští. Mám z toho zvláštní pocit, široko daleko nic, jen autobus plný střelených turistů, kteří kvůli téhle senza vyjížďce vstávali ve 3 ráno.

Konečně přijíždíme do cíle, ABU SIMBEL. Pustina se ráze mění v blázinec. Desítky autobusů, turisti, stánky, mumraj. Jsem naštvaná hned na úvod, protože řidič busu (nebo tam byl průvodce ?) cosi 4 minuty povídá a když jsem se pak zeptala Indiga, řekl mi jen že "sraz v 9:45". No tomu jsem taky rozuměla. Prostě jsem tu bez angličtiny za debila a cítím se opravdu trapně. No můžu si za to sama.

Jdeme s davem koupit lístky. Arabové opět předbíhají a Indigo se marně rozčiluje. Platíme 70 liber + 2 a 8 na cosi dalšího, na platy průvodců či co. A opět pokračujeme s davem dál, do areálu dvou chrámů v Abu Simbel. Jsou tu davy lidí. Větší chrám je na úvod strážen 4 velikánskými sedícími postavami Ramesse II., plus dalšími postavami členů rodiny. I když to člověk čeká podle obrázku, je to opravdu obrovský. A jelikož je to celé obrácené na východ, nedá se na to v ranním slunci skoro ani koukat (odráží se slunko). Na další detaily opět odkazuju na průvodce :-), nebudu ho tady opisovat. Co je ale vážně neuvěřitelný, že to celé po jednotlivých obrovských kamenech rozebrali a přesouvali, aby to zachránili před budovanou přehradou. To je teda síla.

A tak koukáme na kolosální vchod do chrámu, všichni fotí, no a pak se jde dovnitř. Tam už to tak kolosální není, sloupy, sály, kobky, malby. Vedle je pak ještě menší chrám Ramesovy ženy Nefertari a s už menšíma ale taky hodně velkýma sochama. Až jsme to celé prohlídli, sedli jsme si u přehrady na snídani, s výhledem buď na oba chrámy, nebo na rozlehlou a sluncem se třpytící vodní hladinu. Jak je komu libo :-) Kluci se pak šli ještě maličko projít okolo a já jsem seděla ve větrovce (fučelo) na šutráku a koukala kolem sebe.

Cestu k autobusu nám mírně zkomplikovali neodbytní prodejci, ale nakonec jsme se prodrali a úspěšně našli našeho dopravce. (Celkem jsme tu byli asi 2 hodiny od příjezdu do odjezdu.) Cestou jsem se chtěla rozhlížet, ale vzhledem k tomu, že kolem byla opravdu jen poušť, brzo jsem zase usnula. Když jsem se občas probouzela, řítil se náš mikrobus pouští, fučel vítr, všude bylo plno písku, i ve vzduchu a jen jsem vzpomínala na různé knížky, jak se asi jejich hrdinům uhánělo pouští na velbloudech... Já jsem prskala i v busu na asfaltce :-)

Po dalších 3 hodinách jízdy jsme přijeli okouknout hráz přehrady, stálo to nečekaně 8 liber. Přehrada nás nějak zvlášť neohromila, našinec je zkrátka na přehrady docela zvyklej. No a za 10 minut jedem dál. Protože jsme si zaplatili LONG výlet, čekala nás ještě jedna zastávka, s plánovaným přeplutím na ostrov na ještě jeden chrám. Při výstupu jsem dumala, jak řeknu klukům, že už nikam nejdu - ale záhy se ukázalo, že už ani oni nemají na další chrám chuť. Tak jsme si sedli do čajovny, poseděli, já jsem psala deník, posvačili jsme a Indigo si povídal se sympatickým Španělem. Na závěr se šli kluci opět "rozhlédnout z blízké skalky" a opět je dovedlo několik policajtů :-) protože se tam nesmělo... No a pak jsme se opět nacpali do minibusu a jeli. Po chvíli jsme zastavili ještě na prohlídku jakéhosi "nedokončeného obelisku", kde proběhla legrační mezinárodní výměna názorů a celý bus si svorně odsouhlasil, že za dalších 20 liber na žádnej obelisk jít už nechceme. Jen ten Španěl si vystoupil.

Dojeli jsme šťastně do hotelu a sedli si na terasu na oběd (chleba, sýr). Nad Asuánem byl silný vítr a oblaka prachu, takže jsme brzo zalezli, byly asi 4 hodiny. Indigo se osprchoval a šel si dát dvacet, my s Víťou jsme si četli, psali a jen se tak povalovali. Z původně plánované Indigovy půlhodinky se vyklubaly dvě hodiny a pak jsme se vydali najít něco k snědku a internet. Hned na chodbě u našeho pokoje jsem téměř vrazila do Filipa, který už taky dojel do Asuánu. Ze setkání jsme měli všichni radost, ale hlavně Indigo měl zase s kým klábosit (včera byl bez lidí viditelně nesvůj :-) ). Šli jsme společně bloumat ulicemi, dali si kuřecí šavermu, prošli bazary a odpálkovali asi 1056 prodejců. Na internetu jsme pobyli hodinku, nejlepší bylo poslouchat Filipa, jak švitoří po Skypu francouzsky :-) Cestou zpět jsme se vyptali na vlaky do Luxoru a přes další, tentokrát falafelové občerstvení se vrátili zpět. My s Víťou jsme se ještě vydali pro pivo, prodávají ho tu jen ve speciálním obchodě pro cizince - Arabi podle náboženství nesmí pít a i to pivo dali Víťovi do neprůhledné tašky (to prý už i v Káhiře). Ale zas tak striktní to s tím pivem nebude, na terase v Luxoru se dá taky koupit a když jsme pak další den v Luxoru šli po bazaru s plechovkama piva už v průhledných taškách, pokřikovali na nás Arabi vesele, že STELA, SAKARA atd. je jejich oblíbená značka :-)

Taky jsme cestou vyměnili pár peněz a nočním živým městem se po desáté vrátili na hotel. Indigo s Filipem už plkali na terase, Filip se svýma typicky vyvalenýma očiskama, typická vyzáblá figurka s kalhotama na půl žerdi :-) Nezapomenutelnej :-)

Filip z Kanady  

A tak tam klábosili u piva, já jsem se šla "trošičku osprchovat", což znamenalo, že v koupelně byla potopa, a pak šla spát. Rušná ulice řvala jako bych ležela s postelí uprostřed silnice, okna mlátily prašným větrem, no prostě už se těším, až odtud zítra vypadneme a vrátíme se do pohodového Luxoru...

Den 12. - neděle 4.února

Ráno se mi nechtělo vstávat, Víťa na tom byl podobně a Indigovy tradiční ranní hlášky nás nějakým bůhvíjakým elánem nenaplnily :-) Nicméně jsme si sbalili a sešli dolů na snídani, tradiční a k tomu vajíčko na tvrdo. Pak jsme nechali bágly v recepci a vyrazili hledat přívoz na ostrov ELEPHANTINA. Dnes jsme byli úspěšnější, i když se nás zase snažili ulovit felukáři a chlápek u přívozu to na nás zkoušel s 5 librama... Už jsme se nedali. Po chvíli už stojíme na ostrově a procházíme vesnicí - je tu nezvyklé ticho, nejezdí tu auta. Na výběžku nad Nilem se nás ujal Núbijec HESHAM PRINCE :-) Sympaťák v noční košili a s čepičkou nám vysvětlil, že nás nechce otravovat a že ví, že všichni turisti, co přijíždějí na ostrov, jsou naštvaní na všechny ty felukáře a naháněče. A hledají klid. Povídal a povídal, provedl nás vesnicí (zadarmo) a nevím, jak moc to byl jeho kalkul a jak moc opravdu touha přiblížit turistům pravý život Núbijců - každopádně se nám to ale moc líbilo a bylo to fajn dopoledne.

Povídal, že je obyčejný zemědělec, ale že takhle příležitostně dělá průvodce. Žije prý tu asi 5 jakýchsi rodin a z každé se někdo občas stará o turisty. Povídal nám jak žijí, ukázal nám vesnici, spletité uličky, ale prošli jsme i zahrady a políčka, viděli jak se vyrábí hliněné cihly. Ukazoval co pěstují, dal nám přivonět k listu citroníku a pomeranče. Bylo to všechno prima, něco jako kombinace skansenu a botanické zahrady (místy i zoologické, ptáci, ovce, oslíci...) a když jsme tak procházeli s ním, necítila jsem se tolik jako vetřelec. Nakonec nám ukázal stavbu školy a knihovny a povídal o nějaké paní z Německa, která tu žila, psala knihu o Núbijcích. Jmenovala se Christa Maria Witkowski, no a začalo se tu vybírat na tu knihovnu, byli jsme vyzváni, že můžeme přispět, dát to do obálky a napsat jména, že budem zapsáni k ostatním :-) Nakonec nás vzal ještě do jakési místní čajovny, kde měli nahoře pod slaměnou střechou prima místnost, vyzdobenou různými výrobky, z palmového listí, ze dřeva, z kůže, z krokodýlů, masky, šperky, prostě klasické suvenýry. Ještě než jsme sem došli, prohodil jen tak mimochodem, chcete vidět krokodýly ? No už jsme začínali vtipkovat, že nás vážně vede někam jako žrádlo pro krokodýly, protože jeho průvodcovské služby zadarmo nám fakt byly dost podezřelé. Ale ne - jen měl na té střešní čajovně v terárku několik malých krokodýlků, ještě takových ještěrek. Supr domácí zvířátka :-) No a pak jsme si dali čaj a povídali, snažila jsem se rozumět a občas něco Indigo překládal. Čaj byl ibiškovej a moc dobrej. Pak jsme si koupili pár suvenýrů (já za 50...), dali mu asi 30 liber na tu knihovnu a zaplatili za čaj 16 LE, čili jak prohlásil Indigo, až takovej lidumil to zase nebyl :-) No ale jak říkám, moc fajn dopoledne. Potom jsme ještě prošli vesnicí a Hesham nás vzal ještě asi k sobě domů, dostali jsme další čaj, tentokrát zadarmo, a ukázal nám slovník - knížku s věnováním, co dala do kupy ta paní Christa Maria. Byly tam slova núbijsky, arabsky, anglicky a německy. A nějaký fotky a tak. Jo a taky jsme se ptali, jak často tam prší (jo, prší, asi tak jednou za dva až tři... roky :-) ) nebo jak chodí děti do školy (na vyšší školu se musí vybranému jedinci složit celá vesnice).

Hesham  

No prostě abych to zkrátila, povídali jsme a povídali a pak už jsme se rozloučili a šli dál. My jsme si to pak ještě celý prošli jednou a někteří se už na nás netvářili tak přívětivě. Prošli jsme znova celou vesnici i zahrady, zabrousili jsme na břeh Nilu, kluci si zas nutně museli vylézt na věž - vodárnu. Pak jsme se dostali zadem na jakési vykopávky, prohlídli je (sloupy, schody, reliéfy) a zmizeli dřív, než po nás někdo stihl chtít vstupný. Znovu jsme prošli vesnicí až k přívozu a vrátili se zpět do uřvaného Asuánu. Tam jsme se vydali po nábřeží a pak na kopec podívat se na jeden veliký kostel - ukázalo se, že se uvnitř opravuje nebo snad teprve dokončuje ? Odtud jsme šli k  velké mešitě, která stojí na vyvýšeném kopečku a je obklopená terasovou zahradou. Tady už nás o vstupný obrali, ale další bakšiš uvnitř mešity už Indigo nedal, i když se chlápek uvnitř hodně snažil nám všechno ukázat. Mešita vypadala... no jako mešita. Takovej velikánskej kostel, akorát místo lavic je to tam jeden velkej koberec :-)

Ještě cestou k mešitě jsme prolízali zase takový totálně zapadlý hnusný špinavý uličky, kluci prostě tady musí vymést každou... díru a nevím, co je na to facinuje víc - jestli prolízat ty uličky nebo sledovat, jak se na to šklebím :-) Když jsme se konečně propletli do civilizace, rozuměj asuánské civilizace, takže nic moc, dali jsme si zase nějaké jídlo a uprostřed ulice opět potkali Filipa. Klátil se svou typickou chůzí, kalhoty s řetězem proklatě nízko :-) Doprovodil nás do hotelu, dali jsme si čaj, ještě chvíli klábosili a pak se vydali na vlak. Nastoupili jsme, přestože to byl asi vlak, kterým by správně turisti jezdit neměli, aspoň něco v tom smyslu se někde psalo nebo co. Nicméně jsme si v pohodě sedli mezi Araby, průvodčí nám po chvíli prodal lístky, za chvíli došel znova že se spletl a že ještě trochu doplatíme (stálo to pak stejně jako cesta sem). A hurá do Luxoru, žádnej problém :-) Chvíli jsme s Indigem sledovali okolí, hlavně ty malé hliněné domečky se střechama z palmového listí, každá druhá střecha se satelitem :-) Některé domečky barvené na modro, někde jen okna, dveře... Na polích chlápci v nočních košilích, u cesty oslíci. V dálce skály a poušť, kolem nádraží hory odpadků. Už si na to všechno zvykáme, jako jsme si zvykli na malé děti, co volají "halo" a natahují ručičku. Mají to asi jako základní předměty ve škole - natahování ručičky, běhání kolem turistů (tělocvik). Hallo, where are you from, what´s your name ? (jazyky), five pounds, one pound (matika). Dotazy odkud jsme a jak se jmenujeme tady jsou asi národní sport. Kdo je dobrej, ví Czech republik oukej, někdo tápe po Czechoslovakia. Někdo vyjmenuje 8 fotbalistů, no a vrcholem byl jeden co plácal česky cosi o českých holkách, nebo co se ptal, jestli nemám sestru "for me" (jako pro něho). Na good price, popř. special price jsme už taky zvyklí, very cheap price jakbysmet, ještě lépe You know how much ? Fakt nevíš ? :-) Pro Indiga už je zákaz slova FELUKA na spadnutí, KELEŠ coby drožka už nám taky přešlo do krve. WELCOME TO EGYPT !

(A to jsme původně hodlali jet z Asuánu do Luxoru právě felukou, ale totálně se nám ta představa znechutila...)

Ve vlaku podřimujeme s vyzutýma botama, venku už se setmělo. Kluci kupují od prodavače pytlík malinkatejch banánů. Vůbec tady furt někdo chodí uličkou, pořvává a něco nabízí. Čaj, kafe, chleba, noviny, když nic tak aspoň papírový kapesníky :-)

Kus před Luxorem se dal s Víťou do řeči starší Arab a byl u vytržení z Indigova piercingu v obočí (a pak v uchu). Pořád na to koukal a dotazoval se, jestli je to fakt durch :-) Neuměl moc anglicky, přesto si s Víťou povídali, odkud jsme, kolik mu je, co studuje a jestli je Indigo jeho otec. A znali náš tým házené. Víťa se dobře bavil :-)

V Luxoru jsme se už cítili jako doma a ihned zamířili do našeho hotýlku NUBIAN OASIS HOTEL a dostali jsme ten stejný pokoj. Ovšem nepředpokládáme, že by v něm po nás nebo před náma někdo snad vyměnil aspoň povlečení na polštářkách :-) V hotelu je jako po vymření, jaksi zdecimovaný recepční chrápe na lavici, na střeše je zhasnuto a jaksi poničeno, nikde ani noha. Dohadujeme se, jestli tudy prošla vichřice a nebo jen prostě zavřeli toho prima hoteliéra za kšefty na černém trhu :-) Na terase je čurbes, spadená střecha a slaměné zástěny, zmizela televize i polštářky, no prostě jiný svět. Kroutíme hlavou a vydáváme se na večeři do "naší hospůdky" - ale i zde je všechno jinak. Málo "humusu" a až na požádání, hranolky hnusně mastný, zeleniny málo a jen na objednání, neochotná a pomalá obsluha.... Žasneme, dojeli jsme vůbec zpátky do stejného města ? Všechno je tu jinak ! Indigo se rozhlíží a konstatuje, že to město snad má kocovinu. Na zlepšení nálady koštujeme na rohu ve stánku džus z cukrové třtiny, je to sladký jako cumel, ale jinak dobrý. Pak ještě kupujeme na osvědčeném místě u nádraží pivo a čokoládu a smějeme se, když paní prodavačka neví pořádně ceny a na Indigův dotaz, jaký je rozdíl mezi dvěma druhy cigaret prohlásí, že přece tyhle jsou bílý a tyhle modrý (krabička) :-). Ale jinak to byla moc sympatická a milá paní a moc mi připomínala jednu kolegyni.

A pak bloumáme sem a tam, málem s Víťou kupujeme hrajícího velblouda - já chci toho velblouda a Víťu baví smlouvat :-) Chodíme ulicemi, hledáme marně volnou čajovnu, po návratu z Asuánu se tu cítíme dobře a "jako doma", i když na tu špínu se asi úplně zvyknout nedá. Ale vtipkujeme na účet Arabských vnucovačů, feluky i keleš, vedeme cynické řeči o opičkách a tlamičkách (asi nelze opakovat veřejně, nejsem žádnej rasista, ne ? :-) ) a zkoušíme nové a nové finty, jako třeba když Indigo natahuje k žebrajícím dětem ruku a žádá bakšiš, což je dost vyvádí z míry.

A tak se pomalu vracíme do hotelu, kluci si chvíli čtou na terase u umírající žárovky a nakonec jdeme všichni spát. Dnes byl Luxor nějakej divnej - snad to bude zítra lepší...

Den 13. - pondělí 5.února

Ráno na terase kocovina hotelu pokračuje. Indigo dostává po půlhodině od své žádosti snídani, opět bez džemu, jako už jednou... Pak čekáme další dlouhý čas na čaj a kafe, musí to být hrozná práce :-) Indigo se mezitím vydává do obchodu a kupuje další sýry a taky džem, aby bylo co míchat do jogurtu. Následně Arabka s otráveným obličejem konečně přináší náš čaj a Víťovi snídani - a ejhle, už je to s džemem :-) Na terase je to ale stále jako po výbuchu...

Snídáme, Indigo se pak vydává najít bankomat, Víťa zase ochotně vyměnit mi peníze a taky se stavuje na poštu - no a já vyrážím do sprchy umýt si po týdnu vlasy a smýt z nich ten asuánský binec. Po návratu kluků zůstávám sedět na terase a sluním se, mám dneska odpočinkový den :-) Kluci vyráží s Maďarama na přívoz (cestou prý dokonce potkali našeho známého Angličana z vlaku). Půjčují si kola a jedou společně do hor, prohlížejí nějaké hroby, Maďaři pak pokračují k Hatšepsut, Indigo s Víťou si jdou zalozit po kopcích, rozhlídnout se a tak, nechám popis na Víťovi. Mají opět nějaké ty zážitky (mimo plno fotek), ale eskorta je tentokrát nevedla :-)

Terasa v Luxoru

A já jsem mezitím seděla na terase, slunila se, četla si v průvodci, jenže mě pak odtud vystrnadily Arabky, co zuřivě uklízely střechu... Teda napřed to spíš vypadalo, že ji boří, jaký binec u toho dělaly, ale do večera se pak z toho vyloupla naše stará známá uklizená terasa. Holky to všechno důkladně vyprášily, posezení rozebraly až na holý písek, stolečky pryč, židličky pryč, ale rychlost jejich práce byla legrační... Pomaličku to rozebíraly, tu popošly, tu postály, ale hlavně nahlas klábosily. Pak už jsem zalezla dolů, ale večer měla zas už terasa opravenou střechu, posezení s koberečky a polštářky, poskládané stolečky, jen ta televize se už nevrátila :-) Zbytek odpoledne jsem si něco málo vyprala, uklidila, válela se a psala deník, no a taky jsem se byla projít a koupit si něco na zub a vodu a colu. Cestou se stalo, čeho jsem se obávala - potkala jsem našeho hoteliéra a chtěl si se mnou povídat. No na druhou stranu jsem byla ráda, že ho teda nezavřeli :-) (Později řekl klukům, že ta spoušť byla opravdu od větru...) Vysvětlila jsem mu, že anglicky neumím, což ho ale neodradilo a povídal dál. Snažila jsem se mu říct, že kluci šli na výlet a já tu čekám na terase, ale nevím moc co z toho pochopil :-) Byla jsem tak tupá, že jsem mu ani málem neřekla, že Luxor je mnohem lepší - když se ptal, jak bylo v Asuánu :-) Ale nakonec jsme ty věty nějak dali do kupy. Na nákupu jsem se pak taky moc nezdržela, protože na mě furt pokřikovali a pohvizdovali nějací Arabi, tak se projdu radši až s klukama. Jo a ještě jeden zážitek. Při uklízení jsem našla ve VNITŘNÍ kapse mého batohu PODKOVU ! No zírala jsem na to jako na zjevení, to mi tam musel někdo strčit, ale kdo a kdy ? Po návratu jsem podrobila výslechu kluky a nakonec se k tomu přiznal Indigo, ale snažil se mi nakecat, že to mám od ctitele. No, to jo, tak od nějakého osla, soudě podle velikosti podkovy :-)

Jo mimochodem, už víme, od čeho jsou ty šílené zvuky a halekání, co se tu ozývá několikrát za den - chlápek s vozíkem a oslíkem (či koněm) rozváží plynové bomby, huláká a mlátí do nich klíčem, vyťukává typický rytmus. A ještě prý u toho kouří. U nás by se to rozváželo jednou týdně, tady několikrát za den - jak řekl Indigo, Arabové neumějí plánovat. Soudě podle džemu - nedžemu u naší snídaně, bude tomu tak :-)

Po večerní modlitbě, což je další zvuk, který se pravidelně ozývá - a ta dnešní byla obzvlášť povedená, hulákalo to několikanásobně přes celý Luxor - tak po večerní modlitbě kolem sedmé jsme šli s Maďarama na večeři. Dnes jsme vynechali hospůdku a šli jinam - na KOŠÁRY. Měla jsem z toho trochu obavy, ale bylo to fakt dobrý. Miska plná směsi asi 3 druhů těstovin, rozvařené čočky a osmažené cibule, to celé se polívá nějakou máčkou. Tentokrát jsme si dali verzi "medium" a s masem, což obnášelo asi 2-3 kousky jater :-) Ale jinak fakt dobrý.

Po večeři jsme dobloumali "domů", kluci si zas dali třtinovej džus, Indigo s Maďarama odkráčeli koupit pivo a my s Víťou už do hotelu. Všechno se to pak zase sešlo na terase u čaje a piva, seděli jsme, povídali (oni, já jsem se opět cvičila ve svém odezírání a domýšlení angličtiny :-) ). Jako zlatý hřeb večera se na terase opět zjevil Filip, takže zbytek dne jsem pozorovala, jak se baví s Indigem. Je na něho skvělý pohled, i když většinou moc nerozumím, ale jeho mimika a gestikulace je prostě nezapomenutelná :-) A tak jsme strávili asi náš poslední večer na terase, no i když možná zítra do odjezdu vlaku budeme mít ještě času dost.

Den 14. - úterý 6.února

Dneska si pospal i Indigo a celá naše slavná sestava se opět sešla na terase u snídaně. My tři, Filip (Philippe :-) ) a Maďarský pár.

Maďaři  

Snídáme, řešíme, jak je možný, že tady tak děsně dlouho trvá uvařit čaj, mezitím se různě debatuje... Koukáme, jak se Filipovi třesou ruce a Indigo nadhazuje, že by to chtělo fernet :-) Indigo totiž člověku sní či vypije co vidí (teda ochutná) - a co nevidí, o to si řekne :-) Tak jsem skočila pro fernet na pokoj, Filip chvíli vypadal, že má obavy, že to je nějakej vtípek. Koukal podezíravě z jednoho na druhýho, měl asi na paměti svou poslední noc v Asuánu, o které nám vyprávěl - jeho družba s Núbijci na ostrově Elephantina se mu trochu vymkla z rukou :-) Ujistili jsme ho, že to jsou v podstatě jen bylinky a že to užíváme po ránu pro dobré zdraví :-) Pak jsme se teda napili, aby uvěřil, načež flaštička kolovala po všech včetně Maďarů a rozebíralo se, jestli mají i ostatní národy nějaký podobný pití a jak se jmenuje, následně jsme se s Maďarama shodli na existenci becherovky a jégrmajstra (jak se to píše si opravím doma :-) ). Potom proběhla výměna mailových adres cizinců s Indigem, Maďaři odešli poznávat Luxor a my plkali a četli na terase až do oběda. Pak šel Filip tuším na chrám Hatšepsut a my jsme se o něco později vydali taky do Luxoru - ještě nám na kontě scházel Luxorský chrám a muzeum. Ale páč už dost bylo chrámů a málo je peněz, zvolili jsme nakonec variantu chudý příbuzný a chrám kompletně omrkli zvenku :-) Obešli jsme ho pečlivě kolem plotu, kluci i fotili, viděli jsme téměř všechno - něco sice zdálky, ale určitě to stačilo a ušetřili jsme. Sloupy a jejich části, sfingová alej, to vše se dalo docela dobře prohlížet za plotem a jako bonus jsme viděli pracanty, co pokračují na vykopávkách a opravách chrámu (ty totiž stále ještě neskončily) a jednoho spícího Araba pečlivě uloženého na dlažbě před chrámem, i boty měl vzorně složené vedle sebe...

Po "prohlídce chrámu", resp. ještě během ní jsme si odskočili do muzea mumifikace a čekali jsme, že aspoň tady se dozvíme něco víc o mumiích, co nás v Egyptskému muzeu minulo. No, tak nic moc, ale aspoň něco. V jedné temné místnosti jsou tam osvětlené vitríny a v nich exponáty. Nejprve je série obrázků v egyptském výtvarném duchu, které znázorňují postup od mrtvoly k mumii. Potom jedna originál mumie (nějaký kněží) no a pak řádka různých drobných artefaktů - mumie kočky, ovce, kozí nohy :-), rybičky, atd..., různé pracovní nástroje a kousky toho či onoho, no a závěrem - hádejte - sarkofágy :-)

Cestou zpět jsme se stavili na čaj a potom prošli bazarem trochu podráždit prodejce. Koupili jsme první tabáky, barevné šátky a naprosto totálně praštěnýho plyšovýho velblouda, kterých jsou bazary plné. Když se mu stiskne hrb nebo co, začne hrát a zpívat (dle prodejců) typickou edžipšn mjúzik :-) Hledali jsme i variantu velblouda bez mjúzik, ale ten zas vypadal jako kříženec krávy se lvem. Ach jo...

Hrající velbloud  

Opět jsme odmítli tisíce skarabeů, papyrusů a podobných hrozně důležitých rekvizit a dalších 356 prodejců se dozvědělo, odkud jsme. Spokojenější nákup jsme podnikli o chvíli později - pražené oříšky a červený ibiškový čaj...

Pak seděl Indigo na terase a loučil se s Maďarama, co odlítali do "Šarmu" (SHARM-EL-SHEIKHU), zatímco my s Víťou jsme si balili věci a naposledy polehávali před dlouhou cestou. Večer jsme se zastavili na internet a pak šli na večeři, cestou jsme meditovali, kam se poděl Filip - zatím se nevrátil z kola, měl už údajně odjet vlakem, ale jeho bágl stojí na recepci...

Na večeři jsme vybírali z několika hospůdek a nakonec vybrali jednu novou, kluci si dali koftu s lilkem a já koftu s hranolkama. Po příchodu do hotelu jsme na recepci objevili Filipa, nešťastně nadával na půjčené kolo a chystal se na další vlak. Strávili jsme s ním poslední půl hodinku a jsme zvědaví, jestli na něj narazíme v Káhiře :-)

Naše poslední hodiny jsme proseděli v poměrně děsné kose na terase a protože se mluvilo už jen česky a Indigo zabrousil na téma Pionýr a lidi kolem, tak se tentokrát i Hanča nezvykle rozkecala :-)

Před jedenáctou jsme vzali bágly a hurá na vlak. U nádraží na nás čekal (nebo nás prostě potkal) náš hoteliér a že se jde přesvědčit, zda v pořádku odjedeme. Poté co si u nás nad našima lístkama přátelsky pohovořil i s nádražním policajtem, nabyli jsme přesvědčení, že na těch lístkách je přímo napsáno, že jsou z černého trhu, nicméně že přízeň hoteliéra je nám i před policií nejlepším doporučením. Vzhledem k tomu, že naše lístky nejsou z Luxoru, ale až z Qeny, byli jsme trochu nervózní, ale máme prý si v pohodě sednout a být v klidu. Pak už se šéfík s náma srdečně rozloučil a Indigo nás šel vyprovodit na perón. Při čekání na vlak se o naši přízeň pokoušel houf dětí, ale zašel za náma i ten policajt a upřesnil, který bude náš vagón :-)

První třída vlaku byla opravdu super. Indigo se rozloučil, usadili jsme se do velikých sedadel za sebou, prozkoumali příslušenství kolem (stoleček, podložku na nohy atd...) a už se jelo. Bohužel už za první zastávkou přišel průvodčí, koukal na naše lístky a bylo zřejmé, že není slepý a vidí, že jsou až z Qeny. Inu dokoupili jsme za další peníz doplatek, ale tím problémy skončily, ani nás nevyhodili a na svých sedadlech jsme taky mohli zůstat. Ještě se nás optal pikolík, na kolik chceme snídani (za 11 liber, zahrajeme si na smetánku) a už jsme pospávali a uháněli do tmy...

Den 15. - středa 7.února

Ve vlaku by se mi spalo docela dobře, kdyby mi ovšem nebyla taková zima... Přesto jsem spala tvrdě a teprve kolem 04:30 se mi povedlo vzbudit se natolik, že jsem zmobilizovala všechny svoje síly, vstala, sundala shora batoh a vytáhla si spacák. Pak jsem si upravila polohu sedadla a podpěrky na nohy, zalezla do spacáku celá i s hlavou a pod hlavu nastlala další oblečení - a rázem mi bylo skvěle, teplo a dobře se mi leželo. Okamžitě jsem usnula a probudila se za 3,5 hodiny na snídani. Ovšem poté, co snídaně nebyla v 8, v půl deváté se chlápek přišel zeptat, jestli chci čaj a v devět ho přinesl, pochopila jsem, že v tomhle vlaku o čas nejde :-) Snídaně byla pomenší a za těch 11 liber rozhodně nestála, zvlášť když pak za čaj chtěli ještě další 4 ! No nevadí, co už. A tak si dál hovím ve spacáku, pospávám a koukám z okna, kde se opakují stále dokola ty stejné scenérie - pěkný venkov, hnusná města, lidi, zvířata, voda, palmy...

Původní info o příjezdu znělo "kolem půl desáté". Pak jsem si řekla, že to je asi blbost a že jsem se spletla. Jenže ono to nebylo ani kolem půl jedenácté, ale ani dvanácté, ani půl jedné. Pořád jsme jeli dál, o každém městě jsem si myslela, že to už bude Gíza a ono furt nic. Do Gízy a následně do Káhiry jsme se došourali před půl druhou. 14 hodin jízdy...

Celí osezení jsme se vydali na metro a pak částečně doběhli (Víťa) a částečně se dovlekli (já) do našeho Lialy hostelu. Nejen že tu není Filip, ale ani si tu nesmíme nechat batohy. Jdeme do vedlejšího hostelu Dahab a pak ještě jednoho podle toho, do kterého patra jsme vyfuněli. Tady nám batohy za 10 LE nechají, ale Filip tady není nebo možná ani nebyl.

Vyrážíme směr Islámská Káhira nakupovat. Bohužel bez mapy to jde těžko a tak hodnou chvíli bloudíme, než chytáme ten správný směr. V okamžiku, kdy už mám z těch aut, lidí a kraválu opět pěnu u huby a jen vlaju za Víťou, ujímá se nás jeden rádoby milý a ochotný Arab, že nám zadarmo ukáže oblast bazaru, kde jsou levnější a "ne tak pro turisty" ceny. Načež nás vleče do uliček, kam jsme nechtěli, do krámků pro zboží, o které nestojíme a noříme se stále víc do bahna a změti uliček. U vodáren už došly nervy i Víťovi a chlápka se konečně rázně zbavujeme, vracíme se oklikou opět tam, kam jsme původně chtěli. Procházíme bazarem, Víťa testuje všechny možné vodárny, některé jsou drahé a jiné hnusné a oprýskané. Mezitím aspoň nakupujeme hafo tabáků a další barevné šátky. Nakonec bereme ještě jednoho zpívajícího velblouda a dostáváme se do krámku, kde si už Víťa některé vodárny vybral... Po úspěšně uzavřených obchodech už nám nezbývají téměř žádné peníze, což se škodolibou radostí sdělujeme všem dalším otravným prodavačům - NO MONEY ! Vracíme se s nákupem zpět, zapadlo slunko a ochladilo se. Hledáme ještě ve změti aut, lidí a obchodů, kde bych koupila další čaj a oříšky. Pomáhá nám - tentokrát nezištně - mladší Arab a u toho nám sděluje, že byl kdysi v Praze. Nejsme si teď zcela jistí, kde jsme, ale podle základního orientačního bodu - náměstí Midan Tahrir se opět dostáváme k hotelu pro bágly. Je 19 hodin. Utrácíme poslední peníze promyšleně tak, aby zbylo na vodu, rohlíky a čokoládu plus 5 liber rezerva na cestu.

Naposledy se proplítáme změtí aut u Egyptského muzea. Náhle nás předbíhá a odstrkuje stará šedivá docela evropská babička, zcela s klidem a s přehledem zastavuje komplet dopravu na rušné ulici, rozvážně přechází a my všichni za ní. Policajt na ostrůvku v reflexní vestě na ni kouká jako na zjevení, pak se směje až se za břicho popadá... Za námi už se znova spouští Káhirská doprava.

Na třetí pokus se Víťa doptal na bus na letiště - MATAAR. Nasedáme do autobusu dle našeho žebříčku 1.kategorie (cena 2LE, jinak 1LE nebo 0,5LE). Naši poslední libru dávám Víťovi, já už taky mám jednu schovanou. Začíná drsná cesta ulicemi Káhiry, jen tentokrát to vidíme zevnitř, z autobusu. Cesta trvá 1 hodinu a 15 minut, je to klasický troubící proplétací manévr a kdo to nezažil, tomu to prostě slovy nepopíšu... To nejde.

Šťastně jsme se dostali na letiště a já rozhodně nemám žádný melancholický pocit... Sbohem Káhiro :-) V Luxoru se mi líbilo a poslední večer mě odjezd mrzel, ale tady ne. Sedáme na lavičku, večeříme, přebalujeme bágly, převlíkáme se, píšeme domů... Je po deváté, letíme v 3:05. Času do odbavení habakuk. Letiště se po čase mírně vylidňuje, ale ne tolik, jako při našem příletu.

Víťa kupuje za dolary pivo a pro mě horkou vodu na čaj. Po letišti chodí pán se zavazadly, má asi nějaký tik, protože opravdu nezvladatelně celým tělem a nahlas škytá. Na WC mě pobavily cedulky a trochu mě zmátly - obě postavičky proti evropským zvyklostem mají sukýnku :-) Tu kratší má ženská a ta postava v noční košili je chlap.

Bude půlnoc. Víťa totálně vytuhl a já píšu. Indigo už asi letí z Luxoru, měli bychom se potkat v letadle. Pevně věřím, že to tentokrát nebude Malev do Budapešti, ani Alitalia do Milána - ale hezky ČSA do Prahy. Za chvíli jdeme na odbavení, jdu si obout boty :-) Letíme DOMŮ...

Den 16. a poslední - čtvrtek 8.února

Odbavení proběhlo v klidu, i když jsem byla krapet nervózní - nezdálo se mi, že by tentokrát bylo vše v klidu a v pořádku. Jediné zaváhání bylo u přebírání zavazadel a výměny letenek za palubní lístek, seděl tam za přepážkou nějaký nováček a koukal zmateně způsobem, který mě moc neuklidnil a začala jsem se obávat, že naše bágly poletí přinejmenším do Sydney. Ale ne, všechno dobře dopadlo. Volný čas do nalodění jsme trávili po svém - já jsem jezdila po jezdících schodech nahoru a dolů a prohlížela obchůdky, Víťa obíhal bezcelní zónu a sháněl poslední nákupy, co komu slíbil. Nakonec jsme zmožení skončili na nepohodlných sedadlech v hale, o patro výš v restauraci jsme pak uviděli Indiga, jak s někým klábosí. Jak jinak :-) Další Indigovy nové známé jsme zahlédli ještě v kuřárně, on prostě neztrácí ani minutu a seznamuje se jako na běžícím pásu.

Když jsem viděla v letadle nabízené české noviny, nemohla jsem zadržet nadšený pokřik :-) Česky mluvící letušky i kapitán letadla, český časopis... Radovala jsem se jako malý dítě :-) Jak já jsem se těšila domů ! Ještě jsme se po startu rozhlédli po Káhiře, ležela tam dole, samé světýlko od nevidím do nevidím... a už to otáčíme na sever. Hned po občerstvení jsme s Víťou usnuli a probudili se až nad Prahou. Teď jen aby nás Praha nebo dálnice opět něčím nepřekvapila :-) Při čekání na bágly se za náma opět stavil kamarád Ivan, koupili jsme si lístky na bus a hodinku do 8:30 poseděli v hale. Na zastávce Student Agency se k nám připojil nějaký starší Egypťan, co letěl s náma i z Káhiry a pokračuje až do Brna - na Mistrovství světa v přetlačování PÁKY v Kinokavárně v Černých Polích :-) Svět je už asi fakt malej.

Na Florenci si dáváme párek v rohlíku a už vyjíždíme z Prahy na dálnici. Koukám z okna na typický únor bez sněhu - na obzoru šedivé špinavé mraky a za nimi nesmělé sluníčko, pole a louky plné rozbředlého sněhu... Jak se mi ta naše česká kopečková krajina po dvou týdnech Egypta líbila :-)

A pak už stojíme na chodníku u Grandu a můžeme si říct - tak jsme to zvládli a jsme doma. Cestou na šalinu se nestačíme divit tiché dopravě kolem - nikdo tady netroubí. Když nám na přechodu zastaví auto a pustí nás, začneme se tomu všichni tři smát. Konečně doma :-)