Plavba po Baťově kanálu

pátek 18. 6. - neděle 20. 6. 2021
Exoti

První a zároveň poslední družinová výprava Exotů v tomto školním roce se konala na vodě. Po příjezdu vlakem do Veselí nad Moravou jsme se totiž nastěhovali na hausbót a na něm strávili celý víkend.

Páteční cesta vlakem byla díky vedru docela náročná, ale zvládli jsme ji a po nákupu zásob jsme se přemístili na loď. Večer už jsme kvůli tmě nikam nejeli, tak jsme se zabydleli, prohlédli si okolí a koukali na film v místním letním kině.

V sobotu po snídani jsme připravili loď na vyplutí, naučili se ji odvazovat a přivazovat ke břehu (někteří začali tápat, jak se vlastně váže loďák). Zopakovali jsme si základní pokyny kapitána a vyrazili směr Vnorovy. Tam jsme zakotvili, dali si svačinu a šli se vykoupat do Moravy. Pak už nás čekaly plavební komory, které jsme zvládli projet bez problémů a tak jsme pokračovali dál až do Strážnice.

Ve Strážnici jsme si dali delší přestávku, osvěžili se limonádou, dali si oběd, zmrzlinu a odpočinuli ve stínu. Zároveň jsme vybrali Strážnici jako pravděpodobné místo další noci. Ale měli jsme ještě času dost, tak jsme pokračovali na jih do Petrova. Úsek Baťova kanálu mezi Strážnicí a Petrovem byl sice díky stromům užší, ale zase nabízel víc stínu. I tak se všichni za sobotu aspoň trochu opálili.

V Petrově jsme zakotvili ve velkém přístavu a po krátké obhlídce (a zjištění, že zde jsou placené sprchy) jsme se vrátili do Strážnice. Tam byly sprchy sice zdarma, ale zato jen studené. Což ale v tom vedru nikomu moc nevadilo. Večer jsme pak strávili vařením fazolí na lodi, hrami a odháněním otravných komárů. Pak už jsme se jen snažili ve vyhřátém podpalubí usnout.

V neděli ráno už nás čekala jen cesta zpět do Veselí, která utekla - i díky tomu, že jsme měli natrénovanou obsluhu lodi jako profíci - vcelku rychle. Ve Veselí tak zbyl čas si ještě vyzkoušet řízení lodi na širokém úseku kanálu. Pak už jsme se jen sbalili, uklidili loď, dali si lehký oběd a vyrazili zpět na vlak do Brna.

Doufáme, že se výprava všem líbila a třeba si ji někdy zase zopakujeme.

Víťa