Smajlíci - Mafie

pátek 15. 3. - neděle 17. 3. 2024
Smajlíci zvadlo

Pátek 15. března 2024, čas přesně 17:45. Sedmi mladým mafiánům z vážených rodin Salieri a Capone je do rukou předán dopis od samotného Dona Corleone. Zpráva je samozřejmě šifrována, aby se důležité informace nedostaly do nesprávných rukou. Obě rodiny šifru brzy prolomí a dozvídají se tak přesné místo a čas setkání s Velkým šéfem - Spirála života ve Šlapanicích, 19:00!

Zde děti poprvé spatří Dona Corleone a ten jim rovnou zadává první úkol, ve kterém mají prokázat svůj mafiánský um. Musí pomocí směňování s místními obyvateli dostat co nejcennější zboží a do hodiny dorazit na Corleoneho sídlo. Na chatu přichází jako první Kika, Míša a David z rodiny Capone, kteří dokázali získat 480g lovecký salám a o chvíli později se objevují Tom, Štěpán, Zuzka a Šárka Salieri s izolační lepicí páskou. Zbytek večera trávíme tematickou deskovou hrou, Mafie.

V sobotu je v plánu už to pravé mafiánské řemeslo - vyloupení banky. Na to jsme se samozřejmě museli ráno pořádně rozcvičit a nasytit rohlíkem s nutellou. Jelikož mafie nechodí do akce nepřipravena, dopoledním programem našich rodin bylo podplatit co nejvíce státních útvarů. Každý tým musí do 10 různých institucí, jako je Antimonopolní stanice či Nejvyšší kontrolní úřad, přinést co nejvíce peněz, aby zde získal potřebný vliv. Rodině Salieri se podařilo podplatit 7 institucí a Capone získali zbylé 3. Mohli jsme tedy do akce - to ale až po siestě. Ještě před loupeží jsme si děti otestovali ve znalosti mafiánského slangu. Teď už vám tedy můžou vysvětlit, že když někdo poruší omertu, čeká ho nemilosrdná vendetta. Don na něj pošle torpédo s tomíkem a pak už bude ta krysa akorát tak spát s rybama.

Pro získání kódu od trezoru v bance je potřeba splnit čtyři úkoly zaměřené na spolupráci v týmu. Navigování slepého po úzké pěšině, hledání cíle podle azimutu, přenášení nádobky s vodou pomocí přivázaných provázků a na závěr postavení nízké lanové překážky přes kterou se dostane alespoň jeden člen týmu. S nízkým lanem se děti popraly statečně a na to, že dřív nic takového nedělaly, se to oběma rodinám povedlo parádně. Abychom byli připraveni na možné podezření z loupeže, připravily si rodiny neprůstřelné alibi. Na případném výslechu by jim určitě nikdo nic nedokázal. Jen by se pro příště hodilo si přepočítat členy vlastní rodiny.

Po večeři nadešel čas. Světla zhasla, ostraha trezoru byla už unavená a státní policie podplacená. Každá rodina jde sama za sebe, cílem je získat co nejvíc peněz, abychom je pak mohli protočit v kasínu. Děti měly za pasem ocasy a musely se vyhýbat jak ostraze, tak druhé rodině. A při tom všem nosit z trezoru dolary. Akce dopadla úspěšně a zbytek večera si tak mohli naši mafiáni užít ve slibovaném kasínu, kde se každý zabavil po svém. Někdo hrál jednu hru Blackjacku za druhou, jiní si vydělávali sázením na nad7-pod7-7, aby pak většinu ztratili na ruletě.

V neděli jsme se dozvěděli, že o něco lépe si v průběhu víkendu vedla rodina Salieri, odměnu ale dostali všichni. Kromě uklízení jsme se ještě zabavili hraním ping-pongu nebo schovkou. Za vedoucí děkuji Kice, Míši, Davidovi, Šárce, Zuzce, Tomovi a Štěpánovi za účast a doufám, že si z akce odnáší hezké vzpomínky stejně, jako my.

Ondra N.