Velikonoční výprava
čtvrtek 2. 4. - neděle 5. 4. 2026
Na letošní Velikonoční výpravě jsme vypluli na expedici do Tichého oceánu na lodi Adventure kapitána Jamese Cooka. Hned první den výpravy hlídka ve strážním koši zahlásila "Země na obzoru". Abychom mohli k tomuto ostrovu doplout a neztroskotat přitom na nějakém útesu, tak musely děti získat správný kurz, pod kterým přistát. Děti byly rozděleny do tří týmů: Modří (Verča, Peťa M., Daník, Valča, Mariánka a Robert), Bílí (Kačka, Marťa, Klárka, Magi, Barča, Peťa T. a Patrik) a Žlutí (Viky, Alenka, Albert, Evička, Marek a Štěpán). Dvojice z týmu se vždy vydala k jednomu z útesů, ze kterého si vzala šifru, po jejímž vyluštění získala část kurzu. Poté, co jsme ho měli celý, jsme mohli na ostrově přistát a našli jsme tam vesnici, kde nás přivítali místní domorodí obyvatelé, u kterých jsme přespali.
V pátek dopoledne jsme se rozhodli prozkoumat ostrov, který jsme pojmenovali Velikonoční, kvůli blížícím se Velikonocům. K tomu jsme potřebovali získat kopii mapy ostrova, která byla velmi stará a mohl se k ní tak dostat jen jeden člověk z týmu, aby se mapa nepoškodila. Děti si tak v týmu musely pomocí slovního popisu mapy a následně pantomimou předávat, jak mapa vypadá a poté ji nakreslit. To se všem týmům nakonec podařilo a odpoledne jsme se tak mohli vydat na průzkum ostrova, přičemž naším cílem bylo najít kamenné sochy vypadající jako lidské hlavy, které nás na mapě ostrova zaujaly. Na výlětě jsme navštívili město Třebíč, kde jsme v obchodě doplnili naše zásoby sladkostí, ale sochy jsme bohužel nenašli.
Po návratu na ubytování jsme zjistili, že na ostrově se nachází ještě druhý, nepřátelský, domorodý kmen, který sochy ukradl. Vyrobili jsme si proto každý alespoň svoji zmenšenou figurku sochy jako camrátko na severáckou košili. Děti také pod vedením kuchařky Nikči upekly buchty na sobotní snídani.
V sobotu dopoledne na nás zaútočil nepřátelský domorodý kmen. Jejich útok jsme ale zvládli odrazit a jednoho z domorodců se nám podařilo zajmout a po výslechu se nám podařilo zjistit, kam ukryli ukradené sochy. Odpoledne se proto děti rozdělené do trojic vydaly sochy najít. Při tom musely plnit různé úkoly (například pomoc vybrat slepci správné rostliny do léčivého lektvaru, překonat pomocí lanové překážky řeku nebo určit sever pomocí slunce a hodinek). Na konci díky poznávání zvířat získaly heslo, kterým otevřely dveře do místnosti, kde byly ukryty dvě ukradené sochy. Povedlo se nám tak splnit náš úkol, což jsme večer oslavili hraním židličkované. Před spaním jsme si ještě prověřili své znalosti při kvízu.
V neděli večer následoval už jen úklid ubytování a cesta domů. Také jsme si ještě vyhlásili výsledky našeho snažení při objevování ostrova a hledání soch. Nejlépe si vedl tým Bílých, druzí skončili Modří a na třetím místě žlutí.
Martin