Oddílový kroj

Oddílový kroj je důležitá součást vybavení správného severáka a měl by dbát na to, aby ho nosil správně.

Části kroje

Zelená košile s límečkem a kapsami je základem správného kroje. Ta se následně zdobí nělika nášivkami a samozřejmě šátkem.

Nášivek na košili nosíme celou řadu. Na levý rukáv patří domovenka a cca 5 cm pod ni se našívá severácký znak. Domovenku mají všichni severáci, včetně nováčků. Lze ji koupit na schůzce od vedoucích.

Severácký znak získá táborník společně s šátkem po složení Nováčkovské zkoušky. Nad levou kapsou nosíme aktuální nášivku Zelené ligy. A na pravém rukávu nosíme nášivky táborové. Tábornický odznak s příslušným podkladem se nosí nad levou kapsou (nebo na kapse v případě nového typu pionýrské košile). Získá ho severák po složení jednotlivých zkoušek. Táborníci mají zlatý odznak a černý podklad, starší táborníci mají zlatý odznak se zeleným podkladem a rádci nosí stříbrný odznak na zeleném podkladu. Náčelníka poznáš podle bronzového odznaku na zeleném podkladu.

Košili si můžeš ozdobit nejen táborovými nášivkami, ale také camrátky z různých akcí, soutěží a výprav. Nosí se na ramenech zaháknuté za provázek na knoflíku. Můžou být různá – ať už je to klasická dřevěná placička, silikonový náramek nebo kousek látky, tvůj kroj určitě víc prokoukne.

Šátek je důležitý rozpoznávací prvek. Každý pionýrský oddíl má šátek jiný. Náš je černožlutý a nosí jej všichni táborníci po úspěšném složení NZ a tradičním rituálu. Vážeme na něm uzel dobrého skutku. Při vázání šátku dbej na to, aby oba konce byly stejně dlouhé, aby šátek byl hezky upravený pod límcem košile a jeho cíp s hvězdou na zádech byl pěkně uprostřed. Šátek si při sundávání rozvazuj, nepřetahuj jej přes hlavu! Šátek se tímto ničí. Šátek se nosí pouze na košili – nikdy ne na tričko!

Vesta je speciální součástí kroje a na kroji ji nosí jen starší táborníci po úspěšném složení TZ. I když zakrývá většinu košile, je povinností každého mít košili správně vybavenou!

I když je tričko součástí kroje, nosí se zvlášť, protože je to „pracovní“ součást kroje. Nenosí se s šátkem!!! Tričko nos na schůzky, na výpravy a tábory.